راهنمای منطقه

بیکوز یک محله‌ی مرفه نشین و لوکس است که در بخش آسیایی شهر استانبول قرار دارد. این منطقه در قسمت شمالی تنگه بسفر در کنار دریای سیاه قرار دارد. فضای سبز دست نخورده بیکوز و آب و هوای آن به دلیل مجاورت با دریا این منطقه را به یکی از دل‌پذیرترین و صلح‌آمیزترین مناطق استانبول تبدیل کرده است.

معنی کلمه بیکوز از دو کلمه بی به معنی شاهزاده یا ارباب و کوز به معنی روستا گرفته شده در دوره عثمانی سرزمین پشتی این منطقه کشور آزاد و جنگلی بود و پادشاهان برای شکار از آنجا استفاده می کردند. جنگل و بیشه بیکوز باعث شده که این منطقه به یکی از سرسبز‌تربن و خوش‌آب و هوا‌ترین مناطق شهر استانبول تبدیل شود. این مکان به علت داشتن آب و هوای عالی و قابلیت ماهیگیری بواسطه نزدیکی به دریای مرمره، همیشه مورد توجه افراد با نفوذ ترکیه در همه دوره های تاریخی بوده و بسیاری از افراد مشهور ترکیه اقدام به ساختن ویلاهایی برای خودشان در بیکوز کرده اند.

محله‌های این منطقه عبارتند از: محله آجارلار، محله آکبابا، محله علی باهادیر، محله آنادولو حیصاری، محله آنادولو کاوائی، محله آنادولوفنری، محله باکلاجی، محله بوزهانه، محله چاملی باهچه، محله چنگل دره، محله چیفتلیک، محله چیدم، محله چوبوکلو، محله دره سکی، محله المالی، محله فاتیح، محله گوکسو، محله گولّو، محله گورل، محله گزتپه، محله گوکوش سویو، محله اینجیرکوی، محله اسحاکلی، محله کانلیجا، محله کاواجیک، محله کاینارجا، محله کیلیچلی، محله محمود شوکت پاشا، محله مرکز، محله اوئومچه، محله اورنک کوی، محله اورتاچشمه، محله پاشاباهچه، محله پاشاماندیرا، محله پولونزکوی، محله پویرازکوی، محله ریوا، محله روزگارلی باهچه، محله سوئوک‌سو، محله توکات کوی، محله یالی کوی، محله یاووز سلیم، محله یم محله، محله زرزاواتچی.

محله چنگل دره در این منطقه، گران ترین خانه های استانبول را در خود جای داده است. همچنین این منطقه به دلیل تردد کشتی های مسافرتی و ماهی گیری، تعداد زیادی از کلوب های شبانه را در ساحل خود جای داده است. بیکوز در نقطه مقابل منطقه مرفه نشین بخش اروپایی استانبول یعنی ببک، ساریر و زکریاکوی قرار داشته و همین عامل باعث شده تا بسیاری از ثروتمندان بخش اروپایی در این منطقه نیز، اقدام به خریدن ویلا کنند، تا در فصول گرم سال به این منطقه خوش آب و هوا بیایند.

مراکز جذاب و زندگی اجتماعی و فرهنگی

آبشارهای طبیعی ،مکان‌های دیدنی زیبا، زمین‌های حاصلخیز، دریا و جنگل سرسبز، این منطقه را درست شبیه یک مکان افسانه‌ای کرده است. از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه میتوان به کاخ خدیو، قلعه آنادولو کاواگی، کاخ کوچوک‌سو استانبول، پارک جنگلی بیکوز، روستا و ساحل کانلیجا اشاره کرد.

کاخ خدیو: کاخ خدیو به عنوان یک اثر نئو کلاسیک، نئو اسلامی و نئو عثمانی شناخته می شود که در سال 1907 توسط یک معمار ایتالیایی به نام دلفو سمیناتی ساخته شد.

قلعه آنادولو کاواگی: قلعه آنادولو کاواگی روبروی قلعه روملی حصار قرار گرفته است و قدمت ساخت آن به دوران روم شرقی بازمی‌گردد.

کاخ کوچوک‌سو استانبول: قدمت ساخت این کاخ به دوره امپراطوری بیزانس و سال 1623 می‌رسد. گفته می‌شود که سازنده این کاخ علاقه بسیاری به بنای آن داشته است و به همین دلیل نام آن را درخت سرو نقره ای گذاشته است.

پارک جنگلی بیکوز: جنگل بیکوز یکی از زیبا ترین و سرسبز ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. پارک جنگلی این منطقه یکی از مکان‌های محبوب در میان افراد بومی برای تفریح و صرف غذا و نوشیدنی در رستوران ها و کافه‌های متعدد آن می‌باشد.

روستا و ساحل کانلیجا: در منطقه بیکوز روستایی تاریخی و بسیار زیبا به نام کانلیجا قرار دارد که به خاطر ساحلش بسیار معروف است.

سایر امکانات رفاهی و خدماتی این منطقه شامل سالن های شیک ورزشی، زمین های تنیس لوکس، اصطبل اسب ها، فروشگاه‌های محصولات ارگانیک کشاورزی و مراکز خرید مدرن و بزرگ می‌باشد. از مهم‌ترین مراکز خرید منطقه بیکوز میتوان به مرکز خرید استانبول و مرکز خرید واتر گاردن اشاره کرد.

خانواده‌هایی که در بیکوز سکونت دارند میتوانند از مدارس و کالج‌های متعددی که در محله‌های مختلف این منطقه قرار دارند استفاده کنند که برخی از آنها عبارتند از: کالج خصوصی طبیعت، مدرسه خصوصی موفقیت، کالج خصوصی تد‌ استانبول و کالج خصوصی بیلفن.

دسترسی به وسایط نقلیه عمومی

رفت و آمد در این منطقه به راحتی با اتومبیل شخصی، تاکسی‌های استانبول و یا اتوبوس و مینی بوس امکان‌پذیر است.

رستوران ها و هتل ها

با توجه به موقعیت مکانی بیکوز در نزدیکی بسفر و حضور مردم ماهیگیر و گذر کشتی های عظیم، این منطقه بسیار محبوب شده است و رستوران ها و کلوپ های شبانه متعددی در ساحل بیکوز بدون تعطیلی فعال هستند.

مزیت های زندگی در منطقه بیکوز

  • دارای آب و هوای بسیار عالی و جاذبه های گردشگری فراوان
  • وجود این منطقه در کنار دریای سیاه و تنگه بسفر
  • ارزش بالای زمین و ملک برای سرمایه‌گذاری
  • وجود ویلاهای لوکس ساحلی
  • وجود بیشه و پارکهای جنگلی بسیار زیبا
  • وجود دانشگاه‌های عالی رتبه

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .