۵ روش ساده برای پیدا کردن سریع کار در ترکیه ؟ اگر بدنبال کار در ترکیه هستید حتما بخوانید

کار در ترکیه

یافتن کار برای هر شخصی مهم است. در هر کشوری موضوع کار اهمیت بالایی برای دولت آن کشور دارد. در شهر های توریستی و مهاجر پذیر دولت همیشه می کوشد تا تقاضای کار برای اتباع خارجی را پاسخ دهد. در این کشور ها معمولا کار برای اتباع خارجی به راحتی یافت می شود. زیرا قوانین استخدام کارگر و کارمند برای کارفرما به منظور استخدام اتباع خارجی به نسبت استخدام شهروندان همان کشور آسان تر می باشد. بسیاری از افراد جویای کار از کشور های ایران، عراق، پاکستان و … کشور ترکیه را برای یافتن شغل مورد نظرشان انتخاب می کنند. بنابراین موضوع کار در ترکیه بسیار حائز اهمیت برای اتباع خارجی می باشد.

ترکیه از لحاظ رشد اقتصادی در میان کشور های اروپایی و آسیایی در رتبه بالایی قرار گرفته است و همچنین بر اساس آمار های منتشر شده این کشور جز 20 اقتصاد بزرگ جهان می باشد.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی برای زندگی و کار بسیار مناسب است. همانطور که می دانید نیمی از این کشور در قاره اروپا و نیمی دیگر در قاره آسیا واقع شده است. ترکیه از لحاظ فرهنگی و دینی با ایران نقاط مشترک زیادی دارد و چنانچه که می دانید این کشور با ایران همسایه است. در سال های گذشته ایرانیان زیادی ترکیه را برای زندگی و کار و همچنین سرمایه گذاری انتخاب نموده اند.

در طی سال های اخیر دولت ترکیه اعلام نمود این کشور در صدد پیوستن به جمع کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. بعد از اعلام این خبر مردم زیادی از کشور های همسایه بخصوص ایران، متقاضی مهاجرت به ترکیه شدند. همچنین دولت ترکیه شرایط اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را برای اتباع خارجی آسان نمود تا سرمایه گذاران بیشتری در این کشور سرمایه گذاری کنند. با این اتفاقات نه تنها مردم زیادی از کشور های دیگر به راحتی به ترکیه مهاجرت نمودند بلکه اقتصاد ترکیه نیز رشد بی سابقه ای داشت.

اینک می دانیم کشور ترکیه از هر لحاظ برای زندگی و کار ما ایرانیان گزینه مناسبی می باشد. در مقالات گذشته مطالب زیادی در ارتباط با زندگی و شرایط اخذ اقامت در ترکیه گفته شد در این مقاله سعی داریم تا راه ها و روش های ساده یافتن شغل در ترکیه را بگوییم.

شرایط کار در ترکیه

درصد بالایی از اقتصاد ترکیه بسته به گردشگری می باشد. تعداد گردشگران و توریست هایی که به ترکیه سفر می کنند بسیار بالا می باشد. این امر نشان می دهد به راحتی می توان در ترکیه شغل مناسب یافت. موقعیت توریستی ترکیه بستری مناسب برای ایجاد مشاغل مختلف می باشد. در سال های اخیر ایرانیان زیادی توانسته اند با سرمایه گذاری و یا ایجاد شغل در این کشور جز سرمایه داران بزرگ ترکیه شوند.

کشور ترکیه از لحاظ ایجاد اشتغال جز کشور هایی می باشد که بیشترین آمار استخدام در سال را دارد. دغدغه بسیاری از ایرانیان در مهاجرت و زندگی در ترکیه یافتن شغل مناسب می باشد. خوشبختانه یافتن کار مناسب در ترکیه بسیار ساده تر از یافتن کار در ایران است.

شرایط کار در ترکیه بدین صورت می باشد:

روزهای کاری: شنبه و یکشنبه در ترکیه مانند روزهای پنجشنبه و جمعه در ایران می باشد اغلب شرکت ها در این دو روز تعطیل هستند و روز های کاری از دوشنبه تا جمعه است

ساعات کاری: ساعت کار از دوشنبه تا جمعه عموما از ساعت 8:30 الی 17 است. که در هفته مجموعا حدود 45 ساعت می باشد

تعطیلات و شرایط مرخصی: به طور متوسط هر فرد می تواند در سال حدود 14 روز مرخصی و تعطیلات با حقوق به جز تعطیلات رسمی و سال نو داشته باشد که البته هر چه ساعات کاری بیشتری باشد روز های مرخصی نیز بیشتر می شود.

حقوق و دستمزد: حداقل دستمزد کارگران و کارمندان در ترکیه 2020 در سال 2018 میلادی لیر تعیین شد. که این حقوق بسیار بیشتر از دستمزد کارگران و کارمندان در ایران است. البته اتباع خارجی که به طور غیر قانونی در این کشور مشغول به کار می باشند ممکن است حقوق کمتری دریافت کنند.

روش های ساده پیدا کردن کار در ترکیه

اتباع خارجی برای کار کردن در ترکیه و یا هر کشوری دیگر باید مجوز کار دریافت کنند. در غیر اینصورت کار کردن آنها غیر قانونی خواهد بود و مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت. در بسیاری از مواقع که اتباع خارجی به صورت غیر قانونی کار می کنند حق و حقوق آنها توسط پایمال می شود و آنها نمی توانند به این امر اعتراض کنند.

چگونه می توان اجازه کار در ترکیه را اخذ نمود ؟ بدین منظور دو راه وجود دارد:

 • مراجعه به سفارت یا کنسولگری و یا اداره مهاجرت ترکیه و اخذ اجازه کار در این کشور
 • ارسال درخواست اجازه کار توسط کارفرما به اداره مهاجرت ترکیه و یا وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه

بدون دریافت اجازه کار در این کشور، کار کردن در ترکیه غیر قانونی می باشد و مشکلات فراوانی را به همراه خواهد داشت. هر یک از اتباع خارجی باید مجوز کار در این کشور را داشته باشند. این مجوز توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه MLSS صادر می گردد. اغلب مواقع اتباع خارجی باید مجوز کار را همزمان با ویزای کار دریافت کنند. برای دریافت ویزای کار باید به سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست بدهید و همزمان نیز کارفرما به MLSS درخواست صدور مجوز کار برای شما را بدهد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار و مجوز کار در ترکیه:

 • مدارک هویتی همراه با ترجمه رسمی (پاسپورت، شناسنامه و …)
 • یک قطعه عکس
 • ارائه برگه و دفترچه اقامت
 • دریافت کد ملی ترکیه از اداره امنیت برای اتباع خارجی و ارائه آن
 • فرم درخواست کار
 • ارائه فرم پیشنهاد کار از سوی کارفرما
 • مدارک صحت پیشنهاد کار
 • ارائه درخواست الکترونیکی
 • آدرس و شماره تماس کارفرما
 • ارائه کد رمز دولتی کارفرما

برای یافتن کار در ترکیه راه های مختلفی وجود دارد. که این راه ها هم قانونی هستند و هم غیر قانونی

1- سرمایه گذاری و ثبت شرکت: با این راه می تواند اقامت ترکیه را بدست آورد. ثبت شرکت در ترکیه نیز مانند ایران می باشد. در سال های اخیر ایرانیان بسیاری در ترکیه ثبت شرکت نموده اند.

بازگشایی شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه چه مزایای را به همراه دارد؟

 • با توجه به اینکه بسیاری از داد و ستد های ایران در بازارهای جهانی تحریم شده است. با ثبت و بازگشایی شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه می توان از تحریم ها فرار نمود.
 • با توجه به اینکه نیمی از ترکیه در اروپا واقع شده است، با ثبت شرکت در این کشور می توان وارد بازارهای جهانی و اروپایی شد.
 • با راه اندازی کسب و کار در ترکیه به شما و خانواده اقامت موقت و دائم داده می شود.
 • راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه اگر در اداره ثبت شرکت های این کشور انجام شود کاملا قانونی بوده و می تواند شامل تسهیلات ویژه دولت شود.

مراجعه به وب سایت های کاریابی: سایت هایی مختلفی وجود دارند که با مراجعه به آنها می توانید به راحتی شغل مورد نظر خودتان را بیابید. یافتن کار بدین صورت در صورتی قانونی است که کارفرما درخواست صدور مجوز کار برای شما را به اداره مهاجرت یا MLSS ترکیه ارسال کند. وب سایت های زیر از جمله سایت های مهم کاریابی ترکیه می باشند:

 • www.sahebindan.com
 • www.eleman.net
 • www.kariyer.com
 • www.yenibiris.com

یافت کار با مراجعه به شرکت های کاریابی: شرکت های کاریابی در همه جای دنیا وجود دارند. کار این شرکت ها یافتن شغل مورد نظر متقاضیان است. البته پیدا کردن کار توسط این شرکت ها هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت. یافتن کار بدین صورت نیز در صورتی قانونی می باشد که کارفرما درخواست اجازه کار برای شما را به اداره مهاجرت یا MLSS ترکیه ارسال کند.

یافتن کار با جستجوی فردی یا ارسال رزومه : بسیاری از مواقع افراد به تنهایی در ترکیه به جستجوی کار می پردازند یا با خواندن آگهی های مختلف شغل مورد نظر خود را پیدا می کنند. در اغلب مواقع نوع شغل برای این افراد مهم نیست و صرفا کار کردن و کسب درآمد مهم می باشد. کار در رستوران ها، فروشگاه ها و … در ترکیه به راحتی بدین صورت یافت می شود.

گاهی نیز افراد با ارسال رزومه به سایت های شرکت های مختلف در ترکیه می توانند شغل مورد نظر خود را به دست بیاورند. این اشخاص اغلب شرکت های بزرگ ترکیه را به خوبی می شناسند و با یافتن وب سایت آنها و ارسال رزومه متقاضی کار در آن شرکت می شوند.

یافتن کار با کمک شرکت های سرمایه گذاری مسکن: اخیرا با توجه به درخواست بالای خرید ملک از سوی اتباع خارجی، شرکت های سرمایه گذاری مسکن به خریداران خود پیشنهاد یافتن شغل می دهند.

نکات مهم در پیدا کردن کار در ترکیه

برای آنکه بتوانید در یافتن شغل مورد نظرتان در ترکیه با مشکلی برخورد نکنید بهتر است توصیه های زیر را به یاد داشته باشید.

فراگیری زبان ترکی استانبولی: شاید باید گفت مهمترین نکته برای کار و زندگی در کشور ترکیه فراگیری زبان ملی این کشور باشد. ترکی استانبولی کمی شبیه به ترکی آذری ایران می باشد. یاد گرفتن این زبان بسیار ساده می باشد. با یاد گیری زبان ترکی استانبولی یافتن شغل و خرید خانه در ترکیه راحتتر خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به مهاجرت یا یافتن کار در ترکیه کمی با این زبان آشنا شوید. البته برای خرید خانه در ترکیه می توانید از مترجم استفاده کنید. خوشبختانه تمامی مشاوران شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز با زبان ترکی استانبولی و همچنین زبان فارسی آشنا هستند و می توانند شما را در امور سرمایه گذاری و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه و خرید ملک در این کشور یاری نمایند.

یافتن شغل بدون حرفه: پیدا کردن کار های ساده و بدون حرفه در هر کشوری آسان است. اگر می توانید در هر شغلی کار کنید به راحتی می توان کار های آسان را بیابید پس نیازی نیست به شرکت های کاریابی مراجعه کنید. با جستجو در شهر و شهرک های صنعتی به راحتی می توانید شغل هایی مانند؛ کار در رستوران، فروشگاه، کارگاه های تولیدی و … به دست بیاورید. همچنین اگر به زبان ترکی آشنا باشید در جستجو در روزنامه هایی مانند حریت و … می توانید شغل مورد نظر خود را بیابید.

اخذ شماره مالیاتی: برای آنکه بتوانید در ترکیه حساب بانکی باز کنید باید شماره مالیاتی داشته باشید. برای اخذ شماره مالیاتی مدارک هویتی و … مورد نیاز می باشد.

مشاغل زیر از دسته کارهایی می باشند که به راحتی می توان در ترکیه یافت:

 • تدریس انواع زبان های خارجی
 • ویراستاری
 • مترجمی
 • پرستاری کودکان و سالمندان
 • کار در رستوران ها و هتل ها و فروشگاه ها
 • فعالیت در زمینه توریستی و گردشگری

امید است موارد گفته شده، شما را در یافتن شغل مورد نظرتان در کشور ترکیه یاری نماید.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .