۱۰ نکته اساسی در بهترین تصمیم گیری خرید ملک تجاری جهت اجاره و یا کسب سود بالا در کشور ترکیه که حتما باید به آنها توجه نمایید

خرید ملک تجاری در ترکیه

اگر قصد خرید ملک تجاری در ترکیه را دارید اما از شرایط کار در این کشور بی خبر هستید یا نمی دانید در کدام یک از شهر ها باید ملک تجاری خریداری کنید؟ و یا اینکه به دنبال سود بالا از سرمایه گذاری خود در ترکیه هستید، به شما پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. تا قبل از این مقاله، اغلب مقالات وب سایت در ارتباط با خرید ملک مسکونی و خانه در ترکیه و نکات مربوط به آن بود. اما در این مقاله سعی شده است که نکاتی ذکر شود که برای سرمایه گذاران و خریداران ملک تجاری نیز مفید باشد. واضح است که همه سرمایه گذاران و خریداران ملک در ترکیه فقط به دنبال خرید ملک مسکونی نیستند بسیاری از افراد با هدف راه اندازی یک کسب و کار مطمئن و پر سود پا به کشور ترکیه می گذارند.

اما بدون تحقیق و بررسی شرایط مختلف نمی توان اقدام به خرید ملک تجاری نمود. در خرید ملک تجاری نیز مانند ملک مسکونی باید حساسیت هایی داشت تا بتوان در آینده از سرمایه گذاری انجام شده، سود زیادی بدست آورد. شرایط خرید ملک تجاری در ترکیه نیز مانند ملک مسکونی اما با کمی تفاوت می باشد . برای آنکه بتوانید بهترین خرید و سرمایه گذاری روی ملک تجاری در ترکیه را داشته باشید نکات زیر را رعایت کنید.

10 نکته اساسی برای خرید ملک تجاری در ترکیه

بدون شک خرید ملک تجاری در یک کشور خارجی با نکاتی همراه است که بسیاری از افراد از آن بی خبر می باشند. 10 مورد از مهمترین نکاتی که در خرید ملک تجاری در ترکیه بدان باید توجه کنید به قرار زیر می باشد.

1)انتخاب نوع کسب و کار:

بهتر است قبل از آنکه ملک تجاری خود را خریداری کنید، نوع کسب و کار احتمالی را مشخص نمایید. زیرا در خرید ملک تجاری بسیاری از فاکتور ها به نوع کسب و کار مربوط می شود. در انتخاب نوع کسب و کار نیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که اغلب شهر های ترکیه توریستی هستند. پس باید کسب و کاری انتخاب کنید که در رابطه با توریست ها و گردشگران مرتبط باشد. البته این نکته یک پیشنهاد است.

2)موقعیت مکانی ملک تجاری:

شاید مهمترین نکته در خرید یک مغازه یا یک دفتر کار موقعیت جغرافیایی و مکانی آن باشد. محلی که برای خرید یا اجاره ملک تجاری انتخاب می کنید در تعداد بازدید های روزانه که توسط مشتریان انجام می شود بسیار تاثیر دارد. به عنوان مثال مشتریان یک مغازه در مرکز شهر بسیار بیشتر از مشتریان یک مغازه در محله ای خلوت می باشند.
از آنجایی که اغلب شهر های ترکیه توریستی و گردشگری می باشد پس باید محل مورد نظر ملک تجاری خود را در مرکز شهر یا در مکان هایی که توریست های بیشتری رفت و آمد دارند خریداری یا اجاره کنید. محله های خلوت که اغلب بومی نشین هستند برای خرید ملک تجاری مناسب نمی باشند. اگر قصد خرید مغازه دارید بهتر است این مغازه در خیابان ها و فرعی های اصلی شهر باشد. همچنین اگر به دنبال خرید مغازه در پاساژ ها و فروشگاه های بزرگ هستید بهتر است مکانی نزدیک به درب ورودی و در طبقه های پر رفت و آمد را انتخاب کنید.

محل مناسب برای دفتر کار و شرکت نیز ساختمان های اداری که در مرکز شهر وجود دارند بهترین انتخاب است. البته تمامی گفته های بالا بستگی به نوع کسب و کار شما دارد. برخی از مغازه ها حتی در خلوت ترین مناطق نیز مشتریان زیادی دارند این مغازه ها مربوط به فروش مایحتاج روزانه مردم است. مانند سوپر مارکت ها، فروشگاه های فروش مواد غذایی، انواع نانوایی ها و …

با این تفاسیر باید این توقع را داشته باشید که املاک تجاری در مرکز شهر گران تر از مناطق دیگر می باشد. این مورد در ارتباط با شهر های شلوغ نیز صدق می کند. به عنوان مثال اجاره یا خرید ملک تجاری در استانبول که یک شهر شلوغ و کاملا توریستی است، گران تر از خرید یا اجاره ملک مسکونی در ازمیر که نسبتا خلوت تر از استانبول است، می باشد.

3)انتخاب متراژ مناسب:

با توجه به نوع کسب و کار متراژ مناسب انتخاب کنید. برخی از کسب و کار ها هستند که می توانند با یک متر متراژ به سود بالایی برسند. به همین دلیل باید این نکته در هنگام خرید ملک مد نظر شما باشد. بدون شک برای فروشگاه های پوشاک، مواد غذایی و … نیاز به متراژ های بزرگ دارند. همچنین با توجه به اینکه قیمت ملک تجاری کمی بالاتر از ملک مسکونی است هر چه متراژ بیشتر باشد بدون شک قیمت نیز افزایش می یابد. در این مورد باید به بودجه نیز توجه داشته باشید. ممکن است بودجه شما به اندازه خرید یا اجاره یک مغازه نسبتا کوچک در مرکز شهر باشد اما بتوانید با همان بودجه یک مغازه با متراژ بیشتر در محله های خلوت خریداری و یا اجاره کنید. این انتخاب بستگی به نظر شما دارد اما به هر حال خرید یا اجاره ملک تجاری در مرکز شهر هر چند کوچک بهتر است. با این حال باید به نوع کسب و کار نیز توجه داشته باشید.

4) نزدیک به محل زندگی و وسایل نقلیه عمومی:

اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید بهتر است محل کار نیز نزدیک به محل زندگی باشد. به همین دلیل تمام سعی خود را کنید که ملک تجاری که قصد خرید آن را دارید نزدیک به محل زندگی تان باشد. البته گاهی این فاکتور غیر قابل اجرا می باشد. در این حال می توانید محل زندگی خود را نزدیک به ملک تجاری کنید. همچنین در مکانی ملک تجاری خریداری کنید که نزدیک به وسایل نقلیه عمومی باشد. زیرا هزینه حمل و نقل و همچنین هزینه سوخت در ترکیه نسبتا بالا می باشد. این مورد در ارتباط با اجاره ملک تجاری بهتر قابل اجرا است.

5) بودجه مناسب برای خرید ملک تجاری:

همانطور که در بالا نیز گفته شد، قیمت ملک تجاری به نسبت کمی بیشتر از قیمت ملک مسکونی می باشد. این نکته در شهر های توریستی و بزرگ ترکیه نیز وجود دارد. به معنایی دیگر در شهر های بزرگ ترکیه نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر قیمت ملک تجاری به نسبت بیشتر از شهر های دیگر می باشد. پس باید بودجه کافی برای خرید ملک تجاری در نظر بگیرید البته در این باره مشاوران املاک برنا هومز بهتر می توانند شما را راهنمایی کنند.

حتی اگر به دنبال اجاره ملک تجاری هستید باید توجه کنید که شاید تا چند ماه سود زیادی نتوانید از کسب و کار خود بدست بیاورید پس بهتر است همان ابتدا اجاره چند ماه را کنار بگذارید تا در آینده به مشکل برخورد نکنید.

6) استعلام از اداره تاپو و کاداستر ترکیه

ملک تجاری نیز جزء املاک و مستغلات است. در مقالات مربوط به خرید ملک مسکونی گفته شد که قبل از اقدام به خرید ملک مورد نظر استعلام های لازم را از اداره تاپو و کاداستر ترکیه بگیرید. این نکته در ارتباط با ملک تجاری نیز صدق می کند. قبل از آنکه مغازه یا دفتر کار مورد نظر خود را اجاره یا اقدام به خرید کنید حتما از اداره تاپو استعلام های لازم مانند؛ بدهی های مالیاتی، وام و … را بگیرید. بعد از امضا قرارداد حل تمامی مشکلات ملک بر عهده شما خواهد بود. اگر ملک بدهی داشته باشد و شما آن را خریداری کرده باشید باید تمامی بدهی ها را پرداخت نمایید.

همچنین به یاد داشته باشید شما یه تبعه خارجی هستید برخی از املاک و مستغلات در ترکیه به دلایل مختلف قابل واگذاری به اتباع خارجی نیستند. قبل از آنکه هزینه خرید ملک در ترکیه را پرداخت کنید از اداره تاپو بپرسید که آیا این ملک قابل واگذاری به شما است یا خیر؟

7) مراجعه به مشاوره املاک

برای خرید هر گونه ملک و مستغلات در ترکیه حتما به یک شرکت یا موسسه فروش و اجاره املاک مراجعه نمایید. شما به بسیاری از قوانین و نکات مربوط به خرید و اجاره ملک آشنا نیستید مشاوران املاک می توانند شما را به خوبی هدایت کنند. همچنین توجه کنید که شرکت مربوطه مجوز های لازم را داشته باشد. شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز دارای مجوز های لازم و رسمی از مراجع ذیربط در ترکیه می باشد.

8) توجه به نکات ذکر شده در قرارداد فروش یا اجاره

وقتی ملک تجاری مورد نظر خود را انتخاب کردید بین شما و مالک قراردادی برای فروش باید انعقاد گردد. این قرارداد که اغلب به زبان ترکی است بسیار مهم می باشد. اگر به زبان ترکی آشنایی ندارید بهتر است به همراه خود یک مترجم رسمی داشته باشید تا تمامی موارد ذکر شده در قرار داد را به شما بگوید. توجه به موارد زیر بسیار مهم می باشد.

قبل از آنکه قرارداد را در اداره تاپو امضا کنید تمامی مدارک لازم که متعلق به ملک و مالک است را رویت کنید. مشخصات مندرج در تاپو باید با مشخصات ملکی که آن را رویت کرده اید، یکسان باشد.

امکان دارد ملکی که خریداری کرده اید هنوز تخلیه نشده باشد. به تاریخ تخلیه مستاجر در قرارداد توجه نمایید. زیرا اگر ملک را خریداری کرده باشید باید بعد از واگذاری اجاره به شما پرداخت شود. همچنین بین مستاجر و مالک قبلی قراردادی به امضا رسیده است، آن قرارداد را رویت کنید زیرا از این پس تمامی موارد ذکر شده در قرارداد بر عهده شما خواهد بود.

حتما در تاپو یا سند باید نوع ملک را تجاری ذکر کرده باشند. به معنایی دیگر ملک باید دارای مالکیت تجاری از سازمان ثبت اسناد و اتحادیه شغلی کسب و کار ترکیه باشد.

اگر سرقفلی ملک را خریداری می کنید باید مالک از کسب و کار شما با خبر باشد.

9) ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی ملک

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، از تاریخ 4 مارس ارائه گزارش ارزیابی توسط خریدار ملک در تمامی شهر های ترکیه الزامی شده است. در صورتی که این گزارش ارائه نشود معامله انجام شده غیر قانونی بوده و برای اخذ اقامت و یا شهروندی مشکلات مختلفی پیش می آید.

اگر میخواهید در مورد نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه و قوانین دقیق آن مطلع شوید این مقاله را حتما بخوانید

10) نکته مهم مربوط به راه اندازی کسب و کار در کشور ترکیه

موارد گفته شده در بالا می تواند شما را به خوبی در انتخاب محل مناسب برای خرید مغازه در ترکیه یا دفتر کار یاری نماید.. قبل از آنکه اقدام به خرید یا اجاره کنید بهتر است کسب و کار خود را در ترکیه ثبت نمایید. برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه یا باز کردن مغازه بهتر است با یک کارشناس در این زمینه مشاوره داشته باشید برای این کار می توانید با کارشناسان ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز تماس حاصل کنید.

در پایان باید گفت سرمایه گذاری روی ملک تجاری در ترکیه می تواند بهترین انتخاب شما باشد. شما به راحتی می توانید در این کشور کسب و کار مورد نظر تان را راه اندازی کنید. اگر ملک تجاری خریداری کرده اید می توانید آن را به فرد دیگری اجاره دهید. همچنین خودتان نیز می توانید در آن به تجارت بپردازید. که در هر دو صورت سود زیادی به دست خواهید آورد.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .