هر آنچه که باید در مورد خرید خانه در ترکیه بدانید

هر آنچه که باید در مورد خرید خانه در ترکیه بدانید

خرید خانه در ترکیه در سال های اخیر توسط ایرانیان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. همانطور که در مقاله های گذشته گفته شد، یکی از شرایط اخذ اقامت و شهروندی ترکیه، خرید ملک در این کشور می باشد. در ادامه سعی شده شرایط و قوانین هر آنچه که باید در مورد خرید خانه در ترکیه بدانید را شرح دهیم.

خرید خانه در ترکیه نیازمند اطلاعاتی است که شما را در انتخاب ملک مورد نظرتان یاری کند. واضح است برای خرید خانه در هر نقطه ای باید از قبل تحقیقاتی انجام داد بخصوص آنکه ملک مورد نظر در کشوری دیگر باشد. برای خرید خانه در ترکیه می توانید با مشاوران املاک برنا تماس حاصل نمایید.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید، وکلای مهاجرت اولین روشی که پیشنهاد می دهند، خرید ملک در این کشور می باشد. خرید خانه برای اخذ اقامت در ترکیه ساده ترین راه است.

شرایط اخذ اقامت از راه خرید خانه در ترکیه

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه ساده ترین راه سرمایه گذاری می باشد. در سال قبل دولت ترکیه میزان سرمایه برای خرید خانه را کاهش داد و اتباع خارجی می توانند با پرداخت 250000 دلار سرمایه یک خانه در ترکیه خریداری کنند و به این طریق برای خود و خانواده مجوز اقامت را اخذ نمایند.

اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه چگونه است؟ پس از خرید خانه در ترکیه دولت این کشور به صاحب ملک و خانواده اش اجازه اقامت به مدت یکسال را می دهد که به این نوع اقامت، اقامت موقت قابل تمدید می گویند. پس از پایان سال، مالک می تواند اقامت خود را هر یک سال تمدید کند. تمدید اقامت از 5 سال تا 8 سال است. پس از پایان 8 سال مالک خانه می تواند برای اقامت دائم  خود و خانواده اقدام نماید.

اخذ اقامت موقت ترکیه چه مزایایی دارد؟ همانطور که گفته شد با خرید ملک در ترکیه می توان حداکثر به مدت 8 سال اقامت موقت را اخذ نمود و بعد از آن می توان برای اقامت دائم اقدام کرد. اقامت موقت متفاوت با اقامت دائمی نیست و مزایای زیر را به همراه دارد:

 • امکان تحصیل در ترکیه ( مالک و به همراه خانواده )
 • اجازه افتتاح حساب در بانک های ترکیه
 • تمدید مدت اقامت هر سال بدون نیاز به خروج از این کشور
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی
 • امکان سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه و آشنایی با کسب و کار های مختلف

قوانین و هر آنچه که باید در مورد خرید خانه در ترکیه بدانید

قوانین خرید خانه در ترکیه توسط وزارت کشور و وزارت امور خارجه این کشور تنظیم می شود. بسیاری از افرادی که به زبان ترکی و انگلیسی مسلط هستند می توانند قوانین مهاجرت به ترکیه را از طریق خرید خانه در این کشور در وب سایت وزارت امور خارجه ترکیه مطالعه نمایند.

در سال 2012 تبصره 35 قانون املاک و اراضی تصویب شد. طبق این مصوبه خرید و تملک اراضی در ترکیه برای اتباع خارجی مانعی ندارد. مهاجران می توانند قبل از اقدام به خرید ملک با کنسولگری و سفارت ترکیه تماس حاصل نمایند.

دسته بندی املاک و اراضی در ترکیه به چه صورت است ؟ املاک در ترکیه همانند هر جای دیگری دسته بندی می شوند؛ تجاری و اداری، مسکونی، ویلایی، زمین و اراضی

برای استعلام و اطمینان از مشخصات سند و ملک باید به کدام اداره مراجعه نمود؟ مهاجران می توانند برای اطمینان حاصل نمودن از صحت سند و مشخصات ملک مورد نظرشان به سازمان ثبت و نقشه برداری ارضی در ترکیه مراجعه نمایند.

چگونه برای اخذ اقامت ترکیه از راه خرید خانه باید اقدام نمود ؟

بعد از انتخاب ملک مورد نظر و جستجو در ارتباط با موقعیت و صحت سند آن، باید آن ملک را خریداری نمایید. برای این منظور می توانید با مشاوران املاک برنا در کشور ترکیه تماس حاصل نمایید. مشاوران ما در تمامی مراحل انتخاب و خرید ملک، شما را یاری خواهند کرد.

بعد از خرید ملک باید فرم تقاضای اقامت را به صورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت ترکیه به آدرس e-ikamet.goc.gov.tr تکمیل نمایید. سپس سایت به صورت خودکار زمان تحویل مدارک را به شما اعلام خواهد کرد. بهتر است از فرم تکمیل شده پرینت تهیه کنید و در زمان مصاحبه به همراه سایر مدارک تحویل بدهید. هر شهر در ترکیه یک اداره مهاجرت دارد. محل مصاحبه اداره مهاجرت همان شهری است که در آن خانه خریده اید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه به شرح زیر می باشد:

 • 4 قطعه عکس 3*4 مالک و هر کدام از اعضای خانواده (بهتر است عکس با مشخصات عکس پاسپورت (پشت سفید، بدون عینک و…) باشد.
 • اصل پاسپورت مالک و اعضای خانواده به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی به همراه تصویر صفحه ای که مهر ورود در آن خورده شده است.
 • اصل شناسنامه مالک و اعضای خانواده به همراه ترجمه رسمی آن به زبان ترکی و همراه با تصویر تمامی صفحات
 • اصل عقد نامه افراد متاهل به همراه ترجمه رسمی به زبان ترکی و همراه با تصویر تمامی صفحات
 • سند مالکیت خانه خریداری شده به همراه تصویر
 • یکی از قبوض برق، گاز یا تلفن
 • بیمه ملک خریداری شده
 • بیمه نامه مالک به همراه تمامی اعضای خانواده (برای اخذ اقامت باید مالک همراه با اعضای خانواده خود بیمه خدمات درمانی دریافت کند)
 • شماره مالیاتی

بعد از مصاحبه در مدت زمان معینی باید در این کشور حضور داشته باشید تا اقامت ترکیه را اخذ کنید البته حداکثر 15 روز می توانید خارج از این کشور باشید. بعد از اخذ اقامت ترکیه ورود خروج مانعی ندارد.

در مقاله های گذشته گفته شد برخی از افراد برای گذراندن تعطیلات و به دلیل رفت و آمد متعدد به ترکیه در این کشور ملک خریداری می کنند. اگر به این منظور می خواهید در ترکیه خانه خریداری کنید بهتر است برای اقامت درخواست ندهید زیرا درخواست اقامت هزینه های متعددی را به همراه دارد. با پاسپورت ایرانی مسافران می توانند به مدت 90 روز متوالی در این کشور اقامت موقت داشته باشند. حتی می توانند بعد از اتمام 90روز زمان اقامت خود را با مراجعه به اداره مهاجرت افزایش دهند.

هشدار جدی به مهاجران

در دو سال اخیر که آمار مهاجرت و افرادی که در ترکیه به قصد اقامت، ملک خریداری می کنند افزایش یافته است. همانطور که می دانید مهاجرت هزینه های مختلفی را شامل می شود. در این بین بسیاری از افراد سود جو با معرفی خود از طرف اداره مهاجرت ترکیه اقدام به کلاهبرداری از مهاجران می کنند. این افراد هم در ایران و هم در کشور ترکیه، دارای موسسات و شرکت های بدون مجوز هستند. اداره کل مهاجرت ترکیه بار ها اعلام نموده است که با هیچ شخص و سازمانی در ارتباط با اخذ اقامت ترکیه هیچگونه قراردادی ندارد. اما شما می توانید با مراجعه به شرکت ها و موسسه های دارای مجوز از شرایط و قوانین مربوط به اخذ اقامت ترکیه اطلاع حاصل کنید. شرکت سرمایه گذاری املاک برنا نیز دارای مجوز رسمی از مراجع ذیصلاح ترکیه می باشد. مشاوران ما فقط شما را در امر خرید ملک و مراحل اخذ اقامت یاری می کنند و هیچ دخلی  در پروسه اخذ اقامت شما نخواهند داشت.

توجه کنید تکمیل هر گونه فرم و ارائه مدارک جعلی به نام شما توسط افراد کلاهبردار اقامت شما را لغو خواهد کرد و پیامد های غیر قابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.

قیمت خانه در ترکیه

اغلب شهر های ترکیه توریستی هستند. قیمت خانه در مناطق مختلف متفاوت می باشد. اما می توان گفت میانگین قیمت ها به شرح زیر است.

در همین رابطه بخوانید:

بهترین مناطق ترکیه برای خرید خانه

یک واحد آپارتمان 1 خوابه معمولی در مرکز شهر حدود قیمت بین 450.000 تا  600.000 لیر

یک واحد آپارتمان 1 خوابه  معمولی در منطقه ای دور از مرکز شهر  از 350.000 تا 450.000 لیر

یک واحد آپارتمان 3 خوابه معمولی در مرکز شهر از 800.000 تا 1.200.00 لیر

یک واحد آپارتمان 3 خوابه معمولی دور از مرکز شهر از 600.000 تا 800.000 لیر

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .