مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه :برخی از ایرانیان برای ثبت ازدواج بین المللی، کشور ترکیه را انتخاب می کنند. در این مقاله قصد داریم تا ضمن بیان مهم ترین قوانین عقد در کشور ترکیه به بررسی مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان بپردازیم.

قوانین مهم ازدواج در کشور ترکیه چگونه است؟

افرادی که قصد دارند تا ازدواج خود را در ترکیه ثبت کنند، ضروری است تا پیش از آغاز مراحل ازدواج در ترکیه برای ایرانیان با قوانین ازدواج این کشور آشنایی داشته باشند.

اخذ شهروندی ترکیه چگونه است؟ با راه های اخذ شهروندی در ترکیه در این قسمت بیشتر آشنا شوید

– در این کشور تنها افرادی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند، می توانند ازدواج کنند

– در ترکیه امکان چند همسری وجود ندارد و کسانی که در گذشته ازدواج کرده اند، برای ازدواج مجدد باید حتما طلاق گرفته باشند.

– بانوان همچنین دارای محدودیت ۳۰۰روزه ازدواج مجدد پس از طلاق هستند که البته با ارایه گواهی عدم بارداری، می توان از این مدت صرف نظر کرد.

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

بررسی مقایسه ای بین روند ثبت عقد در ایران و ترکیه

ثبت ازدواج رسمی در کشور ترکیه وظیفه ای است که به مامورین اجرایی شهرداری ها محول شده است. برخی افراد با اعتقادات مذهبی تمایل دارند تا ازدواج خود را توسط افرادی که در ترکیه به عنوان امام نامیده می شوند هم ثبت کنند. عقدی که توسط امام ثبت می شود، از نظر قوانین کشور ترکیه عقد رسمی نیست و تنها ازدواج هایی قانونی شناخته می شوند که توسط مامورین اجرایی شهرداری ها ثبت شده باشد. در ایران ازدواج موقت هم رواج دارد، این در حالی است که در کشور ترکیه ازدواج موقت قابل قبول و قانونی نیست.

برای ثبت ازدواج بین المللی در کشور ترکیه چه مدارکی لازم است؟

ایرانیانی که تمایل به ثبت عقد بین المللی در کشور ترکیه را دارند، ملزم به ارائه مدارک مختلفی هستند که برای دریافت آن ها، مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان باید سپری شوند. این مدارک عبارت اند از:

پاسپورت

– گواهینامه ای دال بر تجرد فرد متقاضی

– عکس رنگی تمام رخ

– برگه تولد یا شناسنامه

– کارت ملی متقاضیان

– گواهی عدم ابتلا به بیماری ژنتیکی یا گواهی پزشکی سلامتی

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

با توجه به قوانین ایران، خانم ها در ازدواج اول خود نیاز به ارائه رضایتنامه کتبی پدر، جد پدری و یا گواهی فوت پدر را دارند. در مراسم عقد نیز حضور دو شاهد الزامی خواهد بود، همچنین در صورت عدم تسلط زوج یا زوجین به زبان ترکی، ضروری است تا یک مترجم رسمی هم در طول مراسم عقد حضور داشته باشد.

مراحل شهروندی ترکیه با خرید ملک مطالعه بیشتر

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان چگونه است؟

افرادی که تابعیت ایرانی دارند و خواهان ثبت ازدواج در کشور ترکیه هستند، پس از آماده سازی مدارک لازم برای ثبت ازدواج بین المللی در کشور ترکیه باید مراحل قانونی آن را سپری کنند. در ادامه به بررسی دقیق تر جزییات این مراحل می پردازیم.

  • اخذ گواهی تجرد:

نخستین گام اخذ گواهی تجرد است که باید از طریق مراجعه به کنسولگری انجام شود. ایرانیان پس از واریز مبلغ فیش مربوط به برگه تجرد، درخواست خود را ثبت کنند. ارائه اجازه پدر و گواهی فوت برای دختران ایرانی الزامی است.

  • دریافت تاییدیه مکتوب ثبت ازدواج بین المللی:

گام بعدی از مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان، دریافت تاییدیه کتبی از وزارت خارجه ترکیه مبنی بر ثبت ازدواج در این کشور است. افراد متقاضی ثبت ازدواج در این کشور با ارائه گواهی می‌ توانند برای تاییدیه ازدواج بین المللی در این کشور به وزارت خارجه درخواست دهند.

  • ارائه گواهی سلامتی:

یکی دیگر از مراحلی که برای ثبت ازدواج در کشور ترکیه الزامی می باشد انجام آزمایشات ژنتیکی است که در مراکز دولتی و خصوصی انجام می شود. جواب آزمایشات معمولا پس از گذشت ۲۴ ساعت آماده ارائه به مراجع ذی ربط خواهد بود.

  • دریافت فرم های مخصوص ازدواج:

گام بعدی از مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان مربوط به دریافت فرم های مخصوص ازدواج است. برای دریافت فرم ها کافی است که متقاضیان به یکی از شعبات شهرداری محل سکونت خود مراجعه کنند. اخذ فرم های مخصوص ازدواج با ارائه ترجمه پاسپورت، قابل انجام است.

  • رزرو وقت قبلی برای عقد رسمی:

انجام مراسم عقد از دیگر مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان است که در سالن های شهرداری و یا خارج از آن امکان پذیر است که بسته به نوع سالن ها هزینه های مختلفی را در بر دارد.

  • ثبت عقد رسمی در سفارت ایران:

ایرانیانی که تمایل به انجام عقد دینی دارند، می توانند این کار را در سفارت ایران انجام دهند. همچنین برای ثبت ازدواج در سفارت کشور ایران، لازم است عقدنامه ترکی به مسئولین سفارت تحویل داده شود.

جمع بندی

آشنایی با مدارک قوانین، مورد نیاز و مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان باعث می شود تا متقاضیان ثبت ازدواج بین المللی در کشور ترکیه در مدت زمان کوتاه تری روال اداری را ثبت کنند و دچار مشکل نشوند.

خرید ملک در ترکیه با وام بیشتربخوانید

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .