شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

وقتی قصد مهاجرت دارید بدون شک نگران آینده فرزندانتان می باشید و دلیل اصلی مهاجرت شما نیز باید ساختن آینده ای روشن برای آنها باشد. اولین کاری که شما باید در مهاجرت به ترکیه جدا از کار های مربوط به اخذ اقامت و شهروندی این کشور انجام دهید یافتن یک مدرسه مناسب و نمونه برای ادامه تحصیل فرزندانتان می باشد. اما بسیاری از شما بدون شک با شرایط تحصیل در مدارس ترکیه و نظام آموزشی این کشور آشنا نیستید. حتی نمی دانید باید چگونه در مدارس ترکیه ثبت نام کنید و از شرایط ثبت نام در مدارس بی خبر می باشید. هدف ما از نوشتن این مقاله پاسخ گویی به تمامی سوالات شما در این باره می باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

نظام آموزشی در مدارس ترکیه

بدیهی است هر کشور نظام آموزشی مخصوص به خود را دارد اما همه کشور های جهان در نظام آموزشی خود دارای تشابهاتی با یکدیگر هستند. آموزش و پرورش در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی توسعه ملی می باشد در ترکیه نیز به امر آموزش و پرورش توجه ویژه ای شده است. وزارت آموزش و پرورش ملی ترکیهMilli Eğitim Bakanlığı- MEB) ) بیشترین سهم را از بودجه ملی این کشور یعنی 22 درصد از کل را دارا می باشد.

هدف نظام آموزشی ترکیه پرورش و تربیت افرادی با دیدگاه های مثبت و گسترده برای رونق جامعه و ساخت این کشور می باشد. به همین دلیل است که بیش از 80 درصد از مردم ترکیه با سواد می باشند و به تازگی نیز تحصیلات در این کشور اجباری شده است. یعنی هر کودک بعد از رسیدن به سن 7 سالگی باید حداقل به مدت 8 سال به مدرسه برود و تحصیلات ابتدایی برای تمامی افراد اجباری و رایگان است. نظام آموزشی در ترکیه شباهت زیادی با نظام آموزشی در ایران دارد.

سیستم آموزشی ملی ترکی شامل دو بخش اصلی است: آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی.

آموزش رسمی

تحصیلات رسمی آموزش مربوط به آموزش های منظم افراد در یک گروه سنی خاص است و در مدارس ارائه می شود. این آموزش ها شامل آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و موسسات آموزش عالی می شود.

مقاطع تحصیلی:

مقاطع تحصیلی در ترکیه شامل 11 الی 12 سال می باشد. 8 سال مربوط به مقطع ابتدایی و 4 سال مقطع متوسطه یا دبیرستان

مقطع پیش دبستانی

جدا از مقاطع تحصیلی اجباری در ترکیه نیز همانند ایران مقطع پیش دبستانی و یا مهد کودک وجود دارد در ایران به تازگی گذراندن دوره پیش دبستانی اجباری شده است اما در ترکیه این امر الزامی نیست. کودکان می توانند از قبل از سن 7 سالگی به مهد کودک و یا پیش دبستانی بروند حداقل سن برای رفتن به پیش دبستانی 4و 3 سال می باشد. پیش دبستانی هنوز در ترکیه رایج نیست به همین دلیل اغلب مراکزی که این مقطع را ارائه می دهند خصوصی و غیر رایگان و فقط در شهر های بزرگ نظیر استانبول و آنکارا واقع هستند.

مقطع ابتدایی (Ilk Ogertim)

سن شروع به تحصیل اجباری در ترکیه 7 سال می باشد البته برخی از کودکان تحصیل خود را از سن 6 سالگی آغاز ی کنند که بستگی به ضریب هوشی و مهارت آنها دارد. گذراندن دوره ابتدایی اجباری است.

دوره تحصیل در مقطع ابتدایی 8 سال می باشد که می توان گفت 4 سال اول همان ابتدایی و 4 سال دوم مقطع راهنمایی است.

اگر دانش آموزی نتواند مقطع تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برساند باید یک سال دیگر در همان مقطع تحصیل کند. به دلیل آنکه مدارس در ترکیه نسبت به دانش آموزان کم هستند، مدارس در دو نوبت کار می کنند، برخی از دانش آموزان در شیفت صبح و برخی دیگر در شیفت بعد از ظهر به مدرسه می روند. البته با ساخت مدارس جدید تعداد مدارس دو نوبته رو به کاهش می باشد.

مقطع متوسطه (Lise)

بعد از اتمام مقطع ابتدایی در صورتی که دانش آموزان مهارت ها و آموزش های لازم را با موفقیت گذرانده باشند می توانند وارد دوره متوسطه شوند. البته دانش آموزان برای ورود به دبیرستان های نمونه و ممتاز می توانند در آزمون LGS شرکت نمایند. دوره لیسه یا دبیرستان 4 سال می باشد و شامل مدارس عمومی یا آنادولو، فن بیلمیلر و مدارس مذهبی یا امام هاتیب می باشد.

دبیرستان های عمومی یا آنادولو دانش آموزان را برای گذراندن مقاطع تحصیلی دانشگاهی و عالی آماده می کنند. این مدارس هم به صورت خصوصی و هم دولتی در سراسر ترکیه وجود دارند.

دبیرستان های فن بیلمیلر هم به دانش آموزان خود حرفه ای خاص مانند پزشکی، مهندسی و … را آموزش می دهند. دانش آموزان این مدارس اغلب نخبه هستند و شرط ورود به این مدارس قبولی در آزمون  LGS می باشد.

مدارس مذهبی یا امام هاتیب همانطور که از نامش پیداست در این نوع مدارس به آموزش های دینی می پردازند و تحصیل برای دانش آموزان در آن آزاد می باشد. تمامی مدارس در ترکیه بجز این نوع مدارس مختلط هستند.

البته دبیرستان های دیگری نیز در ترکیه وجود دارند که به آموزش یک زبان خاص مانند فرانسوی، ایتالیایی و … می پردازند.

دبیرستان های دولتی زیادی در ترکیه وجود دارند که تحصیل در آنها تقریبا رایگان می باشد. همچنین برخی از مدارس نیز به صورت شبانه کار می کنند تا نوجوانان کار نیز بتوانند به مدرسه بروند.

فارغ التحصیلان دبیرستان بعد از آنکه با موفقیت مقطع خود را به پایان رساندند، می توانند به دانشگاه های این کشور وارد شوند که برای ورود به دانشگاه باید آزمون های مربوطه را با موفقیت گذراند. به فارغ التحصیلان دبیرستان مدرک دیپلم اعطاء (Lise Diplomasi) می گردد.

آموزش غیر رسمی

آموزش غیر رسمی نیز زیر نظر آموزش و پروش می باشد و مختص به افرادی است که تحصیلات ناقص دارند یا سواد کافی برای خواندن یا نوشته نداشته باشند. این افراد عموما در رده سنی بین 16 الی 30 هستند. این افراد می توانند برای ادامه تحصیل به مراکز مربوطه مراجعه نمایند.

پوشش دانش آموزان

در ترکیه نیز دانش آموزان باید پوشش فرم و یکدست (یونیفرم) داشته باشند. در مدارس دولتی پوشش دانش آموزان معمولا آبی یا تیره است و در مدارس خصوصی و غیر دولتی رنگارنگ می باشد.

زبان آموزش در مدارس

در مدارس دولتی و خصوصی ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی تدریس به زبان ترکیه استانبولی اجباری می باشد و هر مدرسه می تواند به غیر از زبان ترکی زبان های دیگری را نیز آموزش دهد که این امر بدون شک هزینه ای جداگانه دربر دارد. اما آموزش زبان انگلیسی نیز از کلاس چهارم ابتدایی شروع می شود. در برخی از دبیرستان ها نیز دانش آموزان می توانند بین زبان های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی یکی از آنها را آموزش ببینند.

مدت زمان هر سال تحصیلی در ترکیه

دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی باید هر سال حداقل 180 روز تحصیلی را داشته باشند که این مدت از ماه سپتامبر آغاز و در ماه ژوئن به پایان می رسد. البته مدارس خصوصی بیشتر از 180روز تحصیلی دارند. هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود: ترم اول در ماه سپتامبر آغاز می گردد و در ماه ژانویه به پایان می رسد. ترم دوم نیز در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئن به پایان می رسد. این فرمت در سراسر کشور دنبال می شود.

روزهای مدرسه: ساعت کاری مدارس با یکدیگر کمی متفاوت می باشد البته این تفاوت در بین مدارس دولتی با خصوصی است. دانش آموزان موظف هستند از دوشنبه تا جمعه به مدرسه بروند جمع ساعات آموزش و تدریس در هفته بین 35 الی 40 ساعت است. مدارس اغلب از ساعت 8 شروع و در ساعت 4 به پایان می رسند. در این بین یک ساعت زمان برای ناهار اختصاص داده شده است که در برخی از مدارس با پرداخت هزینه ای جدا به دانش آموزان ناهار داده می شود.

تعطیلات مدارس

دانش آموزان بعد از ماه ژوئن وارد تعطیلات تابستانی خود می شوند که مدت آن 3 ماه است و همچنین دو هفته تعطیلات زمستانی در فوریه دارند. در تعطیلات عمومی نیز تمامی مدارس دولتی تعطیل می باشند که البته مدارس خصوصی می توانند تعطیل نباشند. تعطیلات عمومی کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • تعطیلات عید (Kurban Bayram)
 • حاکمیت ملی و روز کودک Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram
 • مراسم افتتاحیه آتاتورک، جوانان و ورزش Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayram))
 • تعطیلات ماه رمضان (Ramazan Bayram)

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه و انواع مدارس آن

مدارس در ترکیه به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

مدارس دولتی: آموزش و تدریس در مدارس دولتی ترکیه تقریبا رایگان می باشد و فقط برای برخی از خدمات اضافه مانند ناهار، کلاس های تقویتی، برگزاری کلاس های مهارت آموزی و … مبلغ جداگانه ای دریافت می شود. زبان اصلی تدریس در مدارس دولتی ترکیه، ترکی استانبولی است. شرط ثبت نام در این مدارس اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می باشد.

مدارس خصوصی یا کالج ها: بدیهی است تحصیل در مدارس خصوصی غیر رایگان می باشد. این قبیل مدارس امکانات و مهارت های بیشتری را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. آموزش های از قبیل آموزش موسیقی، هنر، زبان های خارجه و … در این مدارس به دانش آموزان داده می شود. اغلب این مدارس دارای استخر، آزمایشگاه های مجهز و سالن های ورزشی هستند. مدارس خصوصی اغلب از مهد کودک و پیش دبستانی تا دبیرستان را شامل می شوند. زبان اصلی تدریس در مدارس خصوصی ترکیه، ترکی استانبولی است. شرایط ثبت نام در این مدارس نیز مانند مدارس دولتی اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می باشد. البته اگر فردی به زبان ترکی استانبولی مسلط باشد می تواند در این مدارس قبل از اخذ اقامت و شهروندی ثبت نام نماید.

مدارس بین المللی: مهاجران می توانند برای ادامه تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه ثبت نام نمایند. سیستم آموزشی در مدارس بین المللی مانند سیستم آموزشی در اروپا می باشد. امکانات این نوع مدارس بسیار بالا است. زبان تدریس در مدارس بین المللی ترکیه انگلیسی و یا فرانسه و یا آلمانی می باشد. در کنار این زبان ها، ترکی استانبولی نیز آموزش داده می شود.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

مدارک لازم جهت ثبت نام در مدارس ترکیه

ارائه مدارک زیر هنگام ثبت نام در تمامی مدارس ترکیه مشترک و الزامی است. البته گاهی برخی از مدارس مدارکی علاوه بر مدارک زیر را دریافت می کنند.

 • آخرین کارنامه تحصیلی به همراه ترجمه و تایید آن از سفارت
 • همسان سازی کارنامه و ارائه آن
 • ارائه گواهی اقامت و یا تقاضای اقامت در ترکیه به همراه تصویر و ترجمه به زبان ترکی
 • ارائه پاسپورت و تصویر مربوط به آن
 • آدرس محل سکونت همراه با تصویر سند (تاپو) و یا اجاره نامه آن
 • ارائه گواهی و فرم تقاضای ثبت نام
 • تکمیل فرم های مربوطه که در زمان ثبت نام ارائه می شود
 • 4 قطعه عکس 3*4

مدارس ایرانی در ترکیه

شاید شما هم در سفر به کشور ترکیه برخی از مدارس ایرانی را دیده باشید. در شهر های بزرگ ترکیه از جمله استانبول و آنکارا مدارس ایرانی شعبه دارند. شیوه آموزش در این مدارس همانند نظام آموزشی در ایران است. تدریس در این مدارس به زبان فارسی می باشد اما زبان ترکی نیز در این مدارس آموزش داده می شود. هزینه ثبت نام در این مدارس باید به دلار پرداخته شود. همچنین تمامی پرسنل این مدارس ایرانی می باشند. ظرفیت مدارس ایرانی در ترکیه محدود می باشد و برای ثبت نام باید به سفارت ایران در ترکیه مراجعه نمایید. کلاس های تدریس در مدارس ایرانی جدا و دختران باید با حجاب اسلامی باشند.

هزینه ثبت نام در مدارس ترکیه

برای ثبت نام در مدارس دولتی نیازی به پرداخت شهریه نیست و همانطور که گفته شد فقط برای خدمات اضافه شهریه دریافت می گردد.

شهریه مدارس خصوصی از 15 هزار لیر شروع می شود و هر مدرسه بسته به امکانات و خدمات خود مبالغ مختلفی را دریافت می کند. همچنین می توان شهریه این نوع مدارس را به دلار یا یورو پرداخت نمود.

مهد کودک ها و پیش دبستانی های ترکیه هم به صورت خصوصی و هم به صورت دولتی وجود دارند اما از آنجایی که در این مقطع آموزش و مهارت های خاصی به کودکان داده می شود کاملا رایگان نیستند. بسته به دولتی یا خصوصی بودن مهد کودک ها و پیش دبستانی ها شهریه ثبت نام ماهانه بین 200 الی 1500 لیر می باشد.

شما عزیزان می توانید قبل از اقدام به اخذ اقامت و شهروندی ترکیه برای ثبت نام فرزندانتان در مدارس ترکیه اقدام نمایید. این کار بهتر است زیر نظر یک مشاور انجام شود. برای این کار و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در شرکت املاک برنا هومز در ارتباط باشید تا همزمان با انجام کار های اقامت ثبت نام فرزندانتان نیز در مدارس ترکیه انجام شود.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .