راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه

کسب و کار

اگر قصد مهاجرت به کشور های همسایه را دارید حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید. در سال گذشته تعداد مهاجران ایرانی که به ترکیه مهاجرت کردند به بیش از دو برابر از سال های قبل رسید و این نشان می دهد، مردم زیادی از ایران علاقمند زندگی و راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند. البته دلایل مهاجرت افراد متفاوت است. طبق تحقیقات انجام گرفته مهاجران ایرانی به دلایل زیر به ترکیه مهاجرت می کنند:

 • تحصیل در دانشگاه های خارجی
 • سرمایه گذاری در ترکیه و دوری از تحریم های اخیر علیه ایران
 • حفظ ارزش دارایی ها؛ با افزایش نرخ دلار در ایران ارزش ریال به حد قابل توجهی کاهش یافته است
 • ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه و استفاده از تسهیلات ویژه دولت این کشور
 • زندگی آزادانه در این کشور به همراه خانواده
 • اخذ اقامت دائم ترکیه و مهاجرت به کشور های اروپایی یا امریکا و کانادا
 • دوری از شرایط بد اقتصادی ایران که اخیرا به دلیل تحریم های مختلف به وجود آمده است

همانطور که در مقاله های گذشته نیز گفته شد، کشور ترکیه از حیث موارد زیادی با کشور عزیزمان ایران مشترکاتی دارد. ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند که از گذشته مراودات سیاسی و اقتصادی و … فراوانی با یکدیگر داشته اند. دین اغلب مردم ترکیه مانند ایران اسلام است همچنین فرهنگ مردم این کشور با مردم ایران بسیار مشابه می باشد و دلیل آن مسافرت مردم دو کشور به کشور های همدیگر بوده است.

اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه در سال های اخیر تغییرات فراوانی داشته است، دولت این کشور اقدامات متعددی را در جهت اصلاح اوضاع انجام داده، یکی از این اقدامات اصلاح قانون سرمایه گذاری و مهاجرت اتباع خارجی می باشد بعد از تسهیل نمودن قوانین مربوط به مهاجرت اتباع خارجی اقتصاد این کشور توانست رشدی زیادی را به خود ببیند. در سال گذشته دولت ترکیه توانست اوضاع اقتصادی این کشور را به طور چشم گیری بهبود ببخشد. واضح است با آسان شدن قوانین مهاجرت، اتباع خارجی میل و رغبت بیشتری به مهاجرت به این کشور پیدا می کنند چرا که در آینده ای نه چندان دور شاهد پیوستن ترکیه به جمع کشور های اتحادیه اروپا خواهیم بود. با افزایش مهاجرت اتباع خارجی به ترکیه سرمایه زیادی به صورت مستقیم وارد این کشور می شود.

انتخاب ترکیه برای مهاجرت

از سال گذشته میلادی با اعلام تحریم های جدید علیه ایران، بسیاری از تجار و سرمایه گذاران تصمیم به ترک ایران گرفته اند. همچنین شرایط زندگی در ایران برای اغلب مردم سخت شده است، از همین رو تعداد مهاجران و افرادی قصد ترک ایران را دارند در این سال بیش از هر سال دیگه ای شده است اغلب مردم، کشور های همسایه را برای مهاجرت انتخاب می کنند، یکی از این مقصد ها کشور گرجستان می باشد که بسیاری از مردم با رویای اقامت دائم در این کشور به سرمایه گذاری و خرید خانه پرداخته اند. متاسفانه طی خبر های منتشر شده بسیاری از مهاجران ایرانی مجبور به ترک گرجستان شده اند. شرایط بد اقتصادی این کشور و همچنین رفتار نژاد پرستی آنها با ایرانیان دلیل این اتفاق است.

اما بسیاری از افرادی که ترکیه را برای مهاجرت انتخاب کرده اند از انتخاب خود کاملا راضی هستند و به اطرافیان خود پیشنهاد می کنند که برای اخذ اقامت به ترکیه مهاجرت کنند. کشور ترکیه از هر لحاظ برای مهاجرت ما ایرانیان مناسب می باشد. یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود ایرانیان این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند سفر آسان به کشور های اروپایی است. بعد از اخذ اقامت و شهروندی ترکیه، آنها می توانند بدون ویزا به بیش از100 کشور اروپایی و امریکایی سفر کنند. همچنین بعد از اخذ اقامت دائم مهاجرت به کشور های اتحادیه اروپا و کشور کانادا آسان می شود.

سرمایه گذاری ایرانیان و راه اندازی کسب و کار در ترکیه

همانطور که در بالا گفته شد، ایران در سال های اخیر دچار تحریم های مختلفی شده است این تحریم ها زندگی همه اقشار مردم را تحت شعاع قرار داده است. کسب و کار اغلب تجار و سرمایه گذاران مختل شده است بسیاری از آنها دیگر اجازه صادرات و واردات از کشور های مختلف را ندارند. از طرفی قیمت ارز های بین المللی در ایران نیز بسیار افزایش یافته است و کسب و کار های بین المللی به سود هیچ تاجر و بازرگانی نیست.

انتخاب کشور ترکیه برای سرمایه گذاری مزایای زیادی را به همراه دارد. علاوه بر اینکه هیچ گونه تحریمی کسب و کار و مشاغل را تهدید نمی کند، با سرمایه گذاری در این کشور می توان اقامت دائم و موقت را اخذ نمود. از سال 2002 میلادی تا سال قبل بالغ بر 100 میلیون دلار سرمایه گذاری توسط ایرانیان در ترکیه انجام شده است.

شرایط سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه بسیار آسان شده است و با اندک سرمایه ای می توان در این کشور کسب و کار راه اندازی نمود. سرمایه گذاری می تواند به هر نحوی باشد مانند خرید ملک، که البته اغلب ایرانیان خرید ملک را انتخاب می کنند.

خرید ملک در ترکیه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود، برای کسب شهروندی ترکیه لازم است ملکی با حداقل قیمت 250 هزار دلار خریداری کنید. با خرید خانه در ترکیه می توان اقامت موقت قابل تمدید در ترکیه به دست آورد برای اخذ اقامت دائم باید به مدت 5 الی 8 سال در این کشور اقامت موقت داشته باشید.

یکی از علل اصلی مهاجرت ایرانیان به ترکیه، ارزش کمتر لیر نسبت به دلار و ارزش بیشتر آن نسبت به ریال می باشد به همین دلیل با مهاجرت و اقامت در ترکیه ارزش دارایی آنها حفظ می شود.

بر اساس آمار های منتشر شده توسط دولت ترکیه، ایرانیان در 8 ماه نخست سال 2018 میلادی بیش از 1600 خانه در شهر های مختلف ترکیه خریداری کرده اند. این رقم نسبت به رقم سال 2017 تقریبا 4 برابر شده است. در سال 2017 تنها 400 خانه در ترکیه توسط ایرانیان خریداری شده است. در سال 2018 عراقی ها رتبه اول خرید خانه در شهر های مختلف ترکیه را داشتند و ایران در رتبه دوم بود. بدون شک در سال 2019 میلادی این رقم باز هم افزایش چشم گیری خواهد داشت چرا که خبر تسهیل اخذ اقامت شهروندی سال پیش اعلام شده است و بسیاری از مردم از آن بی خبر هستند. از مزایای خرید خانه در ترکیه به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • اخذ اقامت موقت و قابل تمدید ترکیه برای مالک به همراه خانواده
 • ثبت نام فرزندان در مراکز آموزشی
 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه
 • تا زمانی که مالکیت خانه در اختیار شما باشد برای تمدید اقامت سالانه نیازی به ورود یا خروج از ترکیه را نخواهید داشت

اتباع ایرانی در خرید خانه در ترکیه باید بسیار دقت کنند بسیاری از افراد کلاهبردار از این فرصت استفاده کرده و به کلاه برداری می پردازند. شرکت های بسیاری وجود دارند که با فعالیت غیر قانونی خود در سال گذشته توسط دولت ترکیه و دولت ایران شناسایی شده اند.

با آنکه خرید خانه در ترکیه مزایای زیادی را به همراه دارد هموطنان عزیز باید بسته به شرایطی که دارند یک شهر را برای اقامت انتخاب نمایند خرید خانه در هر شهری از ترکیه توصیه نمی شود برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برناهمز تماس حاصل نمایید.

شرکت سرمایه گذاری املاک برنا همز خدمات خود را فقط برای سرمایه گذاران محترم صاحبان صنایع و افراد حقیقی و حقوقی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه، اخذ اقامت و تابعیت و یا شهروندی ترکیه میباشند ارایه میدهد. افرادی که صرفا نیاز به  اخذ اقامت  داشته و قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک ندارند و یا از روش های غیر قانونی بدنبال اخذ اقامت میباشند پاسخ گو نمی باشد.

برای دانلود فایل مورد نظر لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید:

[email-download download_id=”4587″ contact_form_id=”4541″]

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .