درباره یالووا

درباره یالووا

یالووا کوچک‌ترین شهر واقع در کشور ترکیه است. جاذبه‌ های گردشگری یالووا بسیار زیاد است. این قسمت از ترکیه، تا قبل از سال ۱۹۹۵ بخشی از شهر استانبول محسوب می‌شد. یالووا ترکیه از موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای برخوردار است. این موقعیت ویژه یکی از دلایل اهمیت این شهر است.

هزینه پایین زندگی و مسکن یالووا و همچنین آرامش بالای آن، موجب افزایش مهاجرت به این شهر شده‌است. مهاجرت بالا نیز جمعیت یالووا را افزایش داده است. یکی دیگر از آثار موج بالای مهاجرت به این شهر، تنوع فرهنگی و قومیتی در یالووا ترکیه است.

زندگی در این شهر راحت و آرام است. در عین حال، درباره یالووا که شهری مدرن و با امکانات بالا است باید بدانید که هر بخش از این شهر، دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد است. به‌طور کلی، پوشش جنگی و کوهستان، چشمه‌های آب گرم و خاک حاصل‌خیر برای کشاورزی و پرورش گل و گیاه، از جمله ویژگی‌های شهر یالووا هستند.

یالووا

معمولاً این شهر در ترکیه مقصد توریست‌ها نیست. با‌این وجود، جاذبه‌های گردشگری یالووا بسیار زیاد است. برخی از این جاذبه‌ها عبارت‌اند از:

 • چشمه‌های آب‌گرم
 • مسیر‌های پیاده‌روی و دوچرخه سواری
 • مکان‌هایی برای چادر زدن و کمپ
 • سواحل خلوت
 • باغ‌های گل
 • موزه‌های شهر
 • جشنواره‌های فرهنگی

سواحل این شهر، به‌دلیل کم‌بودن جمعیت آن، بسیار خلوت و برای شنا کردن مناسب هستند. یالووا ترکیه در پرورش گل‌و‌گیاه معروف است. بازدید از باغ‌های گل این شهر بسیار لذت‌بخش است. جشنواره‌های فرهنگی هر ساله در یالووا برگذار می‌شوند. در این جشنواره‌ها و مسابقات، امکان آشنایی با فرهنگ‌های گوناگون موجود در این شهر، فراهم می‌شود.

تاریخ و فرهنگ یالووا ترکیه

درباره یالووا شهری در ترکیه است چه مواردی را میدانید؟ این شهر توسط دریای مرمره احاطه شده است. یالووا تا سال ۱۹۹۵، متعلق به استانبول بود. پس از این سال، دولت ترکیه این شهر را به یک استان مجزا تبدیل کرد. قدیمی‌ترین محل سکونت در منطقه یالووا ترکیه، مربوط‌به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. نام این شهر در دوران باستان پیلیا بوده است.

پیلیا توسط تمدن‌های زیادی اداره می‌شد. برای مثال: هیتی‌ها، فریگی‌ها و رومی‌ها هریک در دوره‌ای متفاوت در یالووا حکم فرمایی می‌کردند. قبل از تسلط عثمانی بر ترکیه و یالووا، امپراتوری بیزانس بر آن حکم فرمایی می‌کرد. این حکم‌فرمایی در قرون وسطی و تا آغاز قرن ۱۴ میلادی ادامه داشت.

موقعیت جغرافیایی آن بسیار منحصر‌به‌فرد است و در طول تاریخ آن را به یک تقاطع مهم در میان ملت‌ها تبدیل کرده است. در این شهر مساجدی به سبک معماری عثمانی قرن ۱۵ و ۱۷ میلادی وجود دارد. همچنین پل‌ها و قلعه‌های تاریخی زیادی در یالووا وجود دارد.

در سال ۱۹۹۹ زلزله‌ای عظیم در این منطقه رخ داد. در اثر این حادثه هزاران نفر کشته شدند. زیر‌ساخت‌های ضعیف این شهر عامل کشته‌شدن این جمعیت زیاد در زلزله بود. پس از این حادثه، بالا بردن استحکام زیر ساخت‌ها مورد توجه قرار گرفت. همچنین مسکن سازی در حال حاضر با اصول دقیق‌تری انجام می‌شود.

جمعیت یالووا ترکیه اکنون حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر است. بالا بودن این جمعیت به‌دلیل افزایش مهاجرت‌های درون کشوری به این شهر است. دلیل این مهاجرت هزینه پایین زندگی و مسکن در این شهر است. این مهاجرت همچنین باعث تنوع و گوناگونی در ساختار فرهنگی و اجتماعی این شهر شده است. این شهر انجمن‌های فرهنگی زیادی دارد. این انجمن‌ها فرصتی برای بروز گوناگونی فرهنگی در این شهر هستند.

شهرنشینی و پروژه‌های مسکونی در این شهر رو به رشد است. در حال حاضر این منطقه، برای کسانی که علاقه‌مند به خرید ملک هستند؛ بسیار مناسب است.

یالووا ترکیه

زندگی در یالووا

زندگی در یالووا ترکیه در مقایسه با شهر‌های بزرگ راحت‌تر است. تراکم این شهر نیز پایین‌تر از دیگر شهر‌های بزرگ ترکیه و جهان است. کوچک بودن این شهر، باعث آرامش شهر و کم‌هزینه بودن زندگی در آن می‌شود. این شهر از ترافیک بسیار کمی برخوردار است.

برای افرادی که از مشکلات شهر‌های بزرگ، ترافیک و ازدحام جمعیت خسته شده‌اند؛ این شهر گزینه مناسبی جهت سکونت است. تابستان‌های یالووا برای آفتاب گرفتن لب ساحل و تماشای غروب خورشید و آرام شدن بسیار مناسب است. روز‌های زمستان نیز ساکت و آرام است.

با وجود همه این مزایا، نحوه زندگی در این شهر بسیار مدرن است. این شهر امکانات زیادی دارد. اتوبوس و وسایل حمل‌و‌نقل در همه جای شهر یافت می‌شوند. افرادی که وسایل حمل‌و‌نقل شخصی دارند؛ معمولاً هرگز با ترافیک رو‌به‌رو نمی‌شوند.

اتوبوس‌های دریایی نیز، امکان انتقال به شهر‌های بزرگ مانند: استانبول را فراهم می‌کنند. برای رسیدن به استانبول راه‌های هوایی نیز وجود دارد. با وسایل حمل‌و‌نقل شخصی و اتوبوس و از طریق بزرگ‌راه‌ها، امکان دسترسی به شهر بورسا و کوچائلی وجود دارد. در منطقه مارینا، کشتی‌هایی از دریای سیاه و دریای اژه، به یالووا رفت و آمد می‌کنند.

پوشش گیاهی و آب‌و‌هوا

این شهر کوچک‌ترین شهر ترکیه است. زمین‌های این شهر انبوه از مناطق کوهستانی است. پوشش گیاهی این شهر بیشتر از ماکیان و جنگل‌های انبوه متشکل است. این جنگل‌ها ۵۸ درصد از سطح شهر را پوشانده‌اند. جنگل‌های این شهر متشکل از درختان بلوط و شاه بلوط هستند.

آب‌و‌هوای یالووا، آب‌و‌هوای ماکرو نامگذاری شده‌است. دلیل این نامگذاری حالت ترکیبی آن است. ترکیب آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای، آب‌و‌هوای قاره‌ای و آب‌و‌هوای دریای سیاه، باعث ایجاد آب‌و‌هوای ماکرو در یالووا شده‌است.

تحصیل و بهداشت و درمان در یالووا

دانشگاه‌های این شهر بخش‌های زیادی مانند:

 • بخش مهندسی
 • بخش حقوق
 • بخش علوم اقتصادی
 • بخش علوم مدیریت
 • انستیتوی علوم اجتماعی
 • انستیتوی علم و هنر
 • و بخش‌های دیگر

دارد.

این عناصر باعث توسعه و پیشرفت فرهنگ اجتماعی شهر می‌شوند. در این شهر، بیمارستان‌ها، امکانات پزشکی و درمانی بسیار زیادی برای ارائه به شهروندان و توریست‌ها دارند. در هر منطقه از این شهر، خدمات بهداشتی به‌طور مداوم به بیماران عرضه می‌شوند.

درباره یالووا ترکیه

بخش‌های مختلف شهر یالووا

شهر یالووا ترکیه بخش‌های مختلفی دارد. این بخش‌ها در ادامه به همراه توضیحاتشان گفته شده است.

آلتینوا

آلتینوا زمینی مناسب برای پرورش انواع گیاهان دارد. اکثر کارهای کشاورزی در این بخش از یالووا انجام می‌شود. همچنین عمده کار پرورش گل، در آلتینوا انجام می‌گردد.

آرموتلو

قسمت‌های زیادی از منطقه آرموتلو، پوشیده از جنگل‌ها و کوه‌ها است. این منطقه از یالووا، با استانبول و مودانیا، از طریق دریا مرتبط می‌شود.

چنارجیک

چنارجیک، قسمت توریستی شهر یالووا است. جنوب و غرب این منطقه پوشیده از جنگل است.

سیفتلیکوی

سیفتلیکوی، به مرکز شهر یالووا نزدیک است. این منطقه در جنوب دریای مرمره واقع شده‌است.

ترمال

در این بخش چشمه‌های آب گرم یافت می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری یالووا ترکیه

معمولاً توریست‌ها و مسافران خارجی، از شهر یالووا دیدن نمی‌کنند و آن را از برنامه سفر خود حذف می‌کنند. در حالی که مردم محلی برای سپراندن اوقات فراغت و دور شدن از فضای شهری، به این شهر می‌روند. در هنگام تعطیلات تابستانی این شهر برای مردم محلی مقصد مناسبی است. در این زمان تعطیلات مدارس در ترکیه شروع می‌شود.

برای توریست‌ها و افراد مقیم شهر‌های شلوغ، یالووا جاذبه‌های زیادی برای ارائه دارد. برای مثال:

 • مناظر زیبا
 • چشمه‌های آب گرم
 • امکان کوه‌نوردی
 • امکان پیاده‌روی
 • امکان دوچرخه سواری

از جمله این جاذبه‌ها هستند. همچنین در این شهر، اردوگاه‌ها و محل‌های کمپ زیادی وجود دارد. ساکنین شهر یالووا، به ارتباط خود با مصطفی کمال آتاتورک بسیار افتخار می‌کنند. این فرد بنیانگذار جمهوری ترکیه بود.

آتاتورک به تابستان این شهر بسیار علاقه‌مند بود. او تابستان‌های زیادی را در این شهر با دوستانش استراحت می‌کرد. خانه‌ای در شهر یالووا، به موزه برای بازدید عموم تبدیل شده‌است. این خانه توسط آتاتورک در شهر یالووا ساخته شد. دلیل ساخت این خانه علاقه زیاد آتاتورک به این شهر بود.

یکی دیگر از دلایل معروفیت این شهر، مصطفی آتاتورک است. در سال ۱۹۳۰، او از قطعی یک درخت کهنسال جلوگیری کرد. رشد این درخت به عمارت آتاتورک آسیب وارد می‌کرد. به‌جای دستور قطع درخت، آتاتورک دستور جا‌به‌جایی عمارت را داد. این مساله باعث معروفیت یالووا شد.

آب‌گرم‌های یالووا

در شهر یالووا منطقه‌ای به نام ترمال وجود دارد. این منطقه پر از چشمه‌های آب‌گرم است. ترمال در ۱۲ کیلومتری خارج از شهر یالووا قرار دارد. بیشترین دلیل معروفیت این شهر به‌دلیل وجود منطقه ترمال است. در این منطقه ۴ هتل لوکس وجود دارد که دسترسی به آب گرم را فراهم می‌کنند. آب‌گرم‌های این شهر خواصی مثل:

 • کاهش اختلالات عملکردی
 • کاهش آثار بیماری‌های پوستی
 • بهبود بیماری‌های روانی
 • بهبود بیماری‌های ارتوپدی

بنابراین توریست‌های زیادی برای استفاده از این آب‌های گرم، به این شهر سفر می‌کنند. این چشمه‌ها از زمانهای قدیم مورد استفاده سرباز‌ها بوده‌اند. حمام حرارتی آرموتلو، معروف‌ترین آب گرم یالووا ترکیه است.

پیاده‌روی، دوچرخه سواری و کمپ در یالووا

این شهر مناظر و محیط‌های طبیعی بسیار زیادی دارد. در میان این مناظر طبیعی، آبشار سودسن، معروف‌ترین آن‌ها است. علاوه بر این آبشار، مسیر‌های پیاده‌روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی زیادی در یالووا وجود دارد. در فلات دلمس واقع در این شهر، بسیاری از گونه‌های درختی مانند: کاج، بلوط و شاه بلوط وجود دارد. این درختان مساحتی به‌اندازه ۴۰۰ هکتار را اشغال کرده‌اند.

فلات اریکلی، منطقه‌ای مسطح است. این منطقه برای کمپ کردن بسیار مناسب است. اریکلی برای عکاسی نیز بسیار مناسب است. این منطقه مورد علاقه عکاسان است. حسن بابا، یک منطقه حفاظت‌شده برای گوزن‌ها است. دوست‌داران پیک‌نیک معمولاً به این منطقه می‌روند.

سواحل شهر یالووا

یکی دیگر از دلایل توریست‌ها برای سفر به شهر یالووا، سواحل این شهر است. Çinarcik و Armutlu، سواحل معروف این شهر هستند. آرموتلو، مکانی ساحلی است. این منطقه در ۵۰ کیلومتری یالووا واقع شده‌است. در این منطقه چشمه‌های آب گرم زیادی وجود دارد. به دلیل ساحلی بودن آرموتلو، جاذبه‌های گردشگری یالووا عبارتند از:

 • امکان آفتاب گرفتن
 • شنا
 • ورزش‌های آبی

دارد. منطقه Cinarcik نیز مانند آرموتلو ساحلی است. این منطقه علاوه‌بر دارا بودن تمام ویژگی‌های آرموتلو، دارای منظره‌ای زیبا در هنگام شب است. Cinarcik ساحلی با فضای بسیار آرام است. به‌همین دلیل این ساحل محل خرید خانه برای تعطیلات است.

بسیاری از ساکنان ترکیه برای سپری کردن تعطیلات خود در این مکان آرام، خانه‌هایی خریداری می‌کنند. در سال‌های اخیر، به دلیل ارزان بودن قیمت زمین و ساخت و ساز در این منطقه، بازار املاک در این شهر رونق گرفته‌است.

دیگر مناطق ساحلی یالووا معمولاً ساکت و خلوت است. این مناطق برای مهمانی‌های شبانه بسیار مناسب هستند. امکان خرید زیادی در این سواحل وجود ندارد. اما برای خرید بورسا و استانبول به این شهر نزدیک هستند. این دو شهر، دارای امکانات خرید بالاتری هستند.

باغ‌های گل در یالووا

باغبانی در این شهر، تجارت بسیار بزرگی است. تقریباً ۲۰ درصد از تجارت باغبانی کل کشور ترکیه، در یالووا انجام می‌شود. در این تجارت، گل‌های شاخه‌ای و درختچه‌های کوتاه، به‌طور جدی مورد توجه قرار می‌گیرند. بسیار از محصولات این تولید‌کنندگان به خارج از یالووا و ترکیه صادی می‌شوند.

به‌همین دلیل، گل نمادی از یالووا است. هر‌ساله در این شهر نمایشگاه‌های گل برگزار می‌شود. باغ درختان Karaca، به خوبی تبحر باغبانی را در این شهر نمایش می‌دهد. بازدید از این باغ برای عموم آزاد است. باغ درختان Karaca حدود ۷۰۰۰ گونه گل و گیاه دارد. مساحت این باغ ۱۳.۵ هکتار است.

موزه یالووا

در ترکیه، بیشتر موزه‌ها آثار خود را پشت دیوار‌های شیشه‌ای به نمایش می‌گذارند. در این شهر موزه‌ها روش دیگری در پیش گرفته اند. موزه این شهر، سنگ‌های قیمتی را در معرض دید کامل قرار می‌دهد. این موزه، در فضای باز، تاریخ ۶۰۰ ساله رومی‌ها، عثمانی و بیزانس را جشن می‌گیرد. این موزه در سال ۲۰۰۳ در مرکز یالووا افتتاح شده‌است. در اطراف آن فضای سبز زیادی وجود دارد.

جشنواره‌های یالووا

تنها دلیل محبوبیت این شهر برای توریست‌ها، جاذبه‌های طبیعی آن نیست. جشنواره‌های یالووا نیز در بین گردشگران بسیار محبوب است. جشنواره فرهنگ و هنر Altin Çinar یکی از رویداد‌های مهم یالووا است. Altin Çinar به معنای چنار طلایی است. این جشنواره هر سال در روز اول ماه اوت برگذار می‌شود.

جشنواره فیلم روز صلح، جشنواره فیلم کودکان و جشنواره فرهنگ اقوام ترک جز عمده‌ترین فعالیت‌های فرهنگی این شهر است. همچنین در زمینه رقص‌های سنتی و محلی در این شهر، جشنواره‌ها و مسابقاتی برگزار می‌شود. برخی از این مسابقات عبارت‌اند از:

 • مسابقات بین‌المللی رقص محلی قفقاز
 • جشنواره موسیقی
 • جشنواره بین‌المللی رقص مردمی

همچنین مسابقه‌ای به نام رقص عامیانه یالووا در این شهر برگزار می‌شود. نام دیگر این مسابقه، Altın Karanfil به معنی میخک طلایی است. این جشنوراه‌ها بسیار لذت بخش هستند. برخی گردشگران تمایل دارند در تعطیلات به کار‌های فرهنگی بپردازند. برای این دسته از توریست‌ها جشنواره‌های یالووا تصویری از فرهنگ منطقه ارائه می‌کند.

نتیجه گیری

درباره یالووا که شهری کوچک و کم جمعیت است به چه میران اطلاعات دارید؟ جاذبه‌های گردشگری یالووا بسیار زیاد است. این شهر در ترکیه و در محاصره دریای مرمره قرار دارد. زندگی در این شهر، کم هزینه و آرام است. این شهر از تنوع قومی و فرهنگی بالایی برخوردار است. برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات سالانه باعث آشنایی توریست‌ها و ساکنین این شهر، با فرهنگ‌های موجود در آن می‌شود.

چشمه‌های آب گرم در منطقه ترمال این شهر واقع شده است. اصلی‌ترین دلیل بازدید گردشگران از این شهر، وجود چشمه‌های آب گرم است. طبیعت زیبا، وجود جنگل‌ها، سواحل و کوه‌ها از دیگر جذابیت‌های این شهر هستند. یکی دیگر از زیبایی‌های این شهر، باغ‌های گل و گیاه آن است. منطقه آلتینوا در یالووا خاک حاصل خیزی دارد و ۲۰ درصد از تولیدات گل‌و‌گیاه ترکیه، در این شهر انجام می‌شود.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .