تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه

تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه

برای مدیریت انواع کارهای حقوقی گاها لازم است تا ایرانیان مقیم ترکیه به یک فرد دیگر وکالت بدهند تا کار های مورد نیاز را انجام دهد. در این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی کلی با انواع وکالتنامه ها به برسی چگونگی تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه بپردازیم.

با انواع سند ملکی در ترکیه در این قسمت بیشتر آشنا شوید

آشنایی با وکالتنامه و لزوم تنظیم آن

به قرادادی دو طرفه که به موجب آن شخصی که موکل نامیده می شود بخشی از حقوق و وظایف خود را به شخص دیگری که نایب نام دارد، واگذار می کند تا اقدامات لازم را از جانب او انجام دهد، وکالتنامه گفته می شود. به طور کلی دو نوع وکالت نامه تام و موردی وجود دارد که در وکالتنامه موردی تنها برای انجام امور معینی، وکالت داده می شود. وکالتنامه ها معمولاً در شرایطی تنظیم می شوند که موکلین به واسطه مشغله کاری، دور بودن از  یک محل یا نداشتن تخصص لازم در مورد یک موضوع، قادر به رسیدگی به امور نیستند. تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه هم با همین هدف انجام می شود.

تنظیم وکالتنامه

وکالتنامه ها در خارج از کشور چند نوع هستند؟

به طور کلی افرادی که در خارج از کشور مانند ترکیه حضور دارند، از دو نوع وکالتنامه مختلف استفاده خواهند کرد. یکی از آن ها وکالتنامه هایی است که به منظور ارائه در کشور دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. وکالتنامه های دیگری هم وجود دارند که در همان کشور محل سکونت یعنی ترکیه استفاده میشوند. افراد برای تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه هم باید به این موضوع توجه کنند.

وکالتنامه ها در کشور ترکیه به چند روش قابل تنظیم هستند؟

به طور کلی افرادی که خواهان تنظیم وکالتنامه های حقوقی در کشور ترکیه هستند، می توانند به یکی از سه روش زیر اقدام نمایند.

– مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور ترکیه که اصطلاحاً با عنوان نوتر شناخته می شوند.

– مراجعه به یکی از سفارتخانه های ترکیه در نزدیکی محل سکونت خود در ایران و هر یک از کشور های دنیا

– تنظیم قرارداد وکالتنامه در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور ایران که با ترجمه و تایید آن، امکان استفاده از این وکالتنامه وجود خواهد داشت.

پرکاربردترین انواع وکالتنامه در کشور ترکیه کدام اند؟

وکالت نامه هایی که معمولاً برای استفاده در کشور ایران منعقد می شوند، برای کارهای مربوط به نظام وظیفه، انحصار وراثت، خرید و فروش، ازدواج و طلاق و اقامه دعوا می باشند. هدف از تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه در بسیاری از موارد هم به منظور استفاده در خود کشور ترکیه است که برای اموری مانند فروش ملک، ثبت شرکت و اخذ اقامت هستند. امکان عقد قرارداد وکالتنامه برای همه این امور وجود دارد و افراد از بابت این مسائل حقوقی و پیگیری های لازم، دغدغه ای نخواهند داشت.

 مراحل تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه چگونه است؟

– نخستین گام برای تنظیم وکالتنامه، مراجعه به سامانه میخک به نشانی اینترنتی MIKHAK.MFA.GOV.IR است. متقاضیان صدور وکالتنامه باید در این سامانه ثبت نام کنند. با انتخاب یک وکالت نامه از بخش خدمات، نوع وکالتنامه مورد نظر را هم باید مشخص کنند. درج کلیه اطلاعاتی که از کاربر خواسته می شود هم الزامی است و در نهایت باید درخواست تایید و ثبت شود.

– پس از ثبت درخواست در سامانه میخک, برای گرفتن نوبت کنسولگری باید به سامانه نوبت دهی اینترنتی کنسولی به آدرس APPOINTMENT.MFA.GOV.IR مراجعه کنند. تعیین سامانه متقاضیان می توانند از نزدیکترین نمایندگی محل سکونت خود را انتخاب نموده و یک وقت برای تحویل مدارک تنظیم کنند.

– متقاضیان در روزی که باید در کنسولگری حاضر شوند، ملزم به ارائه مدارک خواسته شده به متصدیان کنسولگری هستند. پرداخت هزینه های صدور وکالتنامه نیز با کارت های بانکی معتبر امکان پذیر می باشد این هزینه ها با معادل ارزی لیر قابل پرداخت خواهد بود. هزینه ای که بابت صدور وکالتنامه ها پرداخت می شود، یکسان نیست و براساس نوع وکالتنامه ای که فرد درخواست می کند، تعیین می شود.

چگونه در ترکیه خانه بخریم ؟

وکالتنامه

برای تنظیم وکالتنامه در ترکیه به چه مدارکی نیاز است؟

به منظور تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه ارائه مدارک زیر برای بررسی درخواست متقاضیان الزامی خواهد بود.

– مدارک شناسایی موکل شامل کارت شناسایی ترکیه که برای اتباع خارجی ارائه پاسپورت ترجمه شده الزامی است.

– عکس پرسنلی موکل

– مشخصات دقیق و پاسپورت وکیل

همچنین با توجه به ماهیت وکالت نامه درخواستی ارائه مدارک دیگری مانند کارت شناسایی وسیله نقدی یا سند مالکیت املاک برای خرید و فروش ماشین و املاک ضروری می باشد.

سخن پایانی

تنظیم وکالتنامه در سفارت ترکیه این امکان را می دهد تا افراد به راحتی کارها و مشکلات حقوقی خود را بدون هیچ گونه دغدغه ای از طریق یک فرد مورد اعتماد پیگیری نمایند. آشنایی با روال اداری تنظیم وکالتنامه باعث می شود تا افراد در کوتاه ترین زمان ممکن این مراحل را سپری کنند.

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان بیشتربخوانید

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .