تحصیل در دانشگاه های ترکیه و هزینه های مربوط به آن

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شهریه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است؟ شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور به چه صورت می باشد؟ بهترین دانشگاه های این کشور کدام دانشگاه ها هستند؟ آیا تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای اتباع خارجی امکان پذیر است؟ و از این قبیل سوالات تبدیل به دغدغه ای برای افرادی شده است که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. اما نگران نباشید در این مقاله سعی شده است به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ داده شود. در ادامه خواهید خواند:

 • تحصیل در کشور ترکیه
 • نظام آموزشی دانشگاه های ترکیه
 • دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه
 • دانشگاه های برتر در ترکیه
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه
 • شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه
 • هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه

کشور ترکیه در سال های اخیر با آنکه درگیر مشکلات مختلفی در منطقه بوده است، اما توانسته به خوبی پیشرفت کند و رتبه های خوبی در میان کشور های اروپایی و آسیایی بدست بیاورد. ترکیه به دلیل همسایگی با ایران برای بسیاری از ایرانیان محبوب است. درصد زیادی از توریست ها و همچنین مهاجران ترکیه مربوط به کشور ایران است.

سوالات بسیاری در ارتباط با تحصیل در ترکیه برای افرادی که قصد مهاجرت یا سرمایه گذاری در این کشور را دارند، وجود دارد. تحصیل در کشور ترکیه بی شباهت با ایران نیست با این تفاوت که در مدارس ترکیه اغلب به دانش آموزان مهارت آموخته می شود و آنها را برای حضور در جوامع مختلف آماده می کنند.

تحصیل در ترکیه از سن 6 الی 7 سال آغاز و تا 12 سال ادامه دارد. دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان می توانند در آزمون های ورود به دانشگاه ها شرکت نمایند.

ادامه تحصیل در ترکیه

در سال های گذشته ایرانیان بسیاری برای تحصیل به ترکیه مهاجرت نموده اند. اما چرا جوانان ایرانی ترجیح می دهند به جای آنکه در ایران تحصیل کنند، ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. در جواب باید گفت تحصیل در ترکیه به نسبت دانشگاه های غیر دولتی در ایران و همچنین دانشگاه های اروپایی ارزان تر می باشد. این در حالی است که کیفیت اغلب دانشگاه های این کشور در سطح دانشگاه های بین المللی می باشد. همچنین بیش از 10 دانشگاه در ترکیه در رتبه های خوب دانشگاه های جهان قرار دارند. همچنین شرایط زندگی در ترکیه بسیار بهتر از ایران می باشد. با اوصاف پس بهتر است این کشور را برای تحصیل انتخاب نمود.

از سال 2015 تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه افزایش یافت. در حال حاضر 650000 دانشجوی خارجی در این کشور تحصیل می کنند. این آمار نشان دهنده روند رو به رشد نظام آموزشی در ترکیه می باشد. تحصیلات در کشور ترکیه نسبتا ارزان اما با کیفیت آموزشی بالا می باشد. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند از کمک هزینه های تحصیلی شامل کمک هزینه های آموزشی، اجاره مسکن، بیمه درمانی و هزینه های سفر های آموزشی برخوردار شوند.

کشور ترکیه در حال حاضر یک مقصد گردشگری و اقتصادی بزرگ محسوب می شود. در سال 2017 حدودا 40 میلیون گردشگر از سراسر جهان از شهر های مختلف این کشور بازدید کردند. ترکیه دهمین کشور محبوب از نظر گردشگران بوده است. حال دولت ترکیه در تلاش است، تعداد دانشجویان بین المللی و خارجی را نیز افزایش دهد تا به رتبه های برتر جذب دانشجو در جهان دست بیابد.

از این روند رو به رشد می توان دریافت، ترکیه مقصدی عالی برای سرمایه گذاری و زندگی می باشد. از سال 2017 میلادی تا به امروز تعداد زیادی ایرانی در ترکیه ملک خریداری کرده اند.

نظام آموزشی دانشگاه های ترکیه

نظام آموزشی در اغلب دانشگاه های ترکیه بر اساس سیستم آموزشی دانشگاه های آمریکایی می باشد. زبان تدریس در بیشتر دانشگاه ها انگلیسی می باشد اما در برخی از دانشگاه های ترکیه تدریس به زبان های آلمانی، فرانسوی و ترکی نیز انجام می شود. برای ورود به دانشگاه های ترکیه یادگیری زبان ترکیه لازم نیست. دروس به صورت ترمی و واحدی ارائه می گردد.

شروع سال تحصیلی دانشگاه ها از ماه اکتبر تا اواخر ماه ژانویه و از فوریه تا ژوئن و ترم تابستان از جولای تا آگوست می باشد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه

دانشگاه های دولتی (Devlet Universiteleri): دانشگاه های دولتی در ترکیه توسط شورای عالی آموزش YOK اداره می شوند. کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که بیشترین تعداد دانشگاه ها مربوط به دانشگاه های دولتی می باشد. تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه 4 سال می باشد. البته رشته های پزشکی 6 سال، دندانپزشکی و علوم دامپزشکی 5 سال است.

فارغ التحصیلان دبیرستان می توانند با شرکت در آزمون ورودی  (OSS)و کسب حداقل نمره به دانشگاه های دولتی ترکیه وارد شوند. شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است و فقط باید هزینه اندکی برای استفاده از امکانات پرداخت نمود. بعد از پایان دوره کارشناسی، فارغ التحصیلان لیسان دیپلماسی یا همان مدرک لیسانس دریافت می کنند.

تحصیلات تکمیلی شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هستند که توسط موسسات عالی و دانشگاه ها ارائه می شوند. برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی  SGK انجام می شود.

مدارس عالی حرفه ای (Meslek Yuksek Okulları): این دانشگاه ها یا مدارس عالی همانند مقطع فوق دیپلم در ایران هستند. دانش آموزان پس از دبیرستان می توانند در این دانشگاه ها دو سال از دروس کارشناسی را فرا بگیرند و بعد از فارغ التحصیلی به آنها مدرک پیش لیسانس اعطا می شود. این دانشگاه ها شبیه به کالج های محلی در ایالات متحده آمریکا هستند. دانشجویان فارغ التحصیل باید برای ورود به مقطع کارشناسی حداقل نمره در آزمون (Dikey Gecis Sinavi) را بدست بیاورند.

دانشگاه های خصوصی (Ozel / Vakif Universiteeri): از سال 1984 اولین موسسه و دانشگاه خصوصی در ترکیه تاسیس شد و تا به امروز در این کشور بیش از 60 دانشگاه غیر دولتی ایجاد شده است. دانشگاه های خصوصی در ترکیه امکانات بسیار بهتری را نسبت به دانشگاه های دولتی به دانش آموزان ارائه می دهند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های خصوصی ترکیه، انگلیسی می باشد. آن دسته از دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند باید یکسال در دانشگاه، زبان انگلیسی آموزش ببینند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی رایگان نیست. هزینه کلی تحصیل در این دانشگاه ها بین 6 هزار تا 20 هزار دلار می باشد. که البته برخی از نهاد های خیریه درصدی از این شهریه را برای دانشجویانی که توان مالی ندارند، پرداخت می کنند. بیش از 40 درصد از دانشجویان در ترکیه از کمک های مالی تحصیلی استفاده می کنند.

دانشگاه های برتر در ترکیه

بسیاری از دانشگاه های دولتی ترکیه قدیمی می باشند و در مقابل اغلب دانشگاه های خصوصی به تازگی تاسیس شده اند. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه مطابق با توافقنامه بولونیا هستند. این توافقنامه، استاندارد های برنامه تحصیلی در سراسر اروپا را شامل می شود. بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه Erasmus+  شرکت کرده اند. این برنامه از تبادل دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کند. در آخرین سیستم رتبه بندی سیستم آموزش عالی جهان QS سیستم آموزش عالی ترکیه رتبه 43 ام را به دست آورده است.

همچنین در آخرین لیست رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS در سال 2019 میلادی، 10 دانشگاه بزرگ ترکیه در این لیست قرار گرفته اند. همچنین 45 دانشگاه برتر ترکیه در میان دانشگاه های برتر اروپا و آسیا EECA در سال 2019 قرار گرفته است.

لیست دانشگاه های برتر ترکیه

اغلب دانشگاه های برتر ترکیه در شهر های آنکارا و استانبول واقع شده اند. مانند دانشگاه هایMiddle East Technical University, Bilkent University, Hacettepe University, Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University, Istanbul Technical University and Istanbul University

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی نسبتا مقرون به صرفه است و بسته به دانشگاه متفاوت می باشد. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، به عنوان مثال اخذ مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی و دولتی ، می تواند هزینه ای تقریبا 300 تا 800 دلار داشته باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی متفاوت است زیرا هر دانشگاه هزینه های خود را تعیین می کنند و می توان گفت حدودا تا 20،000 دلار می باشد.

شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه

مقطع کارشناسی: دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه می توانند در هر سال تحصیلی حداکثر 4500 دانشجوی غیر ترک را پذیرش کنند. بر این اساس هر ساله در ماه آوریل آزمونی برای پذیرش دانشجویان خارجی برگزار می شود. این آزمون تحت عنوان YÖS می باشد که توسط سازمان ÖSYM در ترکیه و چند کشور همسایه برگزار می شود. شرط شرکت در این آزمون دارا بودن مدرک پایان تحصیلات دبیرستان یا همان دیپلم می باشد.

دانشگاه های ترکیه

کارشناسی ارشد و دکترا: گزینش برای این مقاطع تحصیلی عالی، صرفا برگزاری آزمون همگانی نیست. بلکه هر دانشگاه در ترکیه شرایط پذیرش خود را دارد و با بررسی مدارک و امتیازات دانشجویان در آزمون های ورودی به پذیرش آنها می پردازند. این شیوه گزینش برای بسیاری از دانشجویان ایرانی محبوب می باشد زیرا تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در ایران بسیار مشکل می باشد. دانشگاه های ترکیه هر سال دو بار لیست رشته ها و ظرفیت پذیرش را اعلام می کنند. متقاضیان نیز می توانند با انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظرشان در ترکیه اقدام به ثبت نام و طی مراحل پذیرش کنند. طول دوره کارشناسی ارشد در ترکیه 2 و برای دکترا 4 سال می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه زندگی دانشجویان در ترکیه در مقایسه با زندگی دانشجویی در اروپا بسیار کم می باشد. هزینه زندگی هر دانشجو در ترکیه برای هر ماه حدودا 400 تا 500 دلار می باشد. همچنین حدودا 100 تا 150 دلار نیز برای خرید و فراهم آوردن کتب و دیگر موارد آموزشی  در هر ترم مورد نیاز است.

هزینه ها را می توان به موارد زیر برای هر ترم تحصیلی تفکیک نمود:

 • هزینه رهن مسکن یا خوابگاه: 1500 تا 2000 دلار
 • تهیه مواد غذایی: حدودا 1000 دلار
 • حمل و نقل تا دانشگاه: 300 دلار
 • تهیه جزوه و کتب درسی و آموزشی: 150 دلار
 • هزینه مربوط به تفریحات 100 تا 1000 دلار بسته به نوع تفریحات مانند استخر، سینما، شهربازی و …

زندگی دانشجویی در ترکیه

البته تمامی هزینه ها بستگی به نوع زندگی دانشجو دارد و می تواند کمتر یا بیشتر از قیمت های بالا باشد.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در ترکیه با کارشناسان ما در املاک برنا همز تماس حاصل نمایید.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .