تاثیر سرمایه گذاری چین در حوزه خرید ملک در ترکیه

تاثیر سرمایه گذاری چین در حوزه خرید ملک در ترکیه

ترکیه یک کشور با موقعیت جغرافیایی عالی می باشد. موقعیتی که سبب شده است، این کشور تبدیل به مقصد اصلی بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بشود. همانطور که می دانید ترکیه یک کشور اورآسیایی است یعنی قسمتی از خاک آن در قاره اروپا و قسمتی دیگر در قاره آسیا قرار گرفته است. جدا از این موقعیت جغرافیایی، ترکیه یکی کشور مهم و تاثیر گذار در خاورمیانه نیز می باشد. این دلایل باعث شده است دولت ترکیه بتواند با تدابیر خود اقتصاد را بهبود ببخشد. تاثیر سرمایه گذاری چین در حوزه خرید ملک در ترکیه موضوع اصلی این مقاله می باشد که به تفکیک تمامی موارد سرمایه گذاری در ترکیه را بیان مینماید.

ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپا

علاوه بر سرمایه گذاران تجاری، همه ساله بیش از 28 میلیون گردشگر و توریست به ترکیه سفر می کنند. صنعت گردشگری و توریستی ترکیه نقش پر رنگی در رشد اقتصاد این کشور دارد. و بر اساس آمار های بدست آمده سرمایه گذاران بسیاری در تلاش هستند که روی این صنعت مهم ترکیه سرمایه گذاری کنند.

عوامل بسیاری سبب شده است که اقتصاد ترکیه در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته باشد. همانطور که در مقالات گذشته عنوان شد، دولت این کشور از اوایل سال 2017 میلادی شرایط سرمایه گذاری اتباع خارجی را در ترکیه را تسهیل بخشید. این امر باعث شده تعداد سرمایه گذاران و همچنین مهاجران در ترکیه هر روز بیشتر از قبل شود. به طوری که این روز ها ترکیه به ششمین اقتصاد بزرگ و برتر اروپا تبدیل شده است. و به زودی خواهیم دید که ترکیه به جمع کشور های اتحادیه اروپا خواهد پیوست.

ترکیه در جایگاه ۵ اقتصادهای برتر و قدرتمند جهان در سال ۲۰۳۰

در 8 سال گذشته ترکیه توانسته است بیش از 90 بیلیون دلار سرمایه خارجی جذب کند. درصد بالایی از سرمایه گذاران در ترکیه تصمیم به مهاجرت به این کشور گرفته اند. این امر نشان می دهد شرایط زندگی در ترکیه در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

مهاجرت مطمئن به ترکیه

کشور ترکیه علاوه بر اینکه مقصد بسیاری از تجار و سرمایه گذاران خارجی می باشد، مورد توجه مردم دیگر کشور ها نیز قرار گرفته است. اغلب افرادی که به عنوان توریست و گردشگر به ترکیه سفر می کنند، تمایل دارند در این کشور به ادامه زندگی بپردازند. وقتی اقتصاد یک کشور در حال رشد باشد متقابلا زندگی در آنجا در شرایط مطلوبی قرار دارد. در دو سال اخیر مردم عراق، ایران، عربستان و … مهاجران اصلی ترکیه بوده اند.

بیش از 25 هزار شرکت بین المللی در ترکیه حضور دارند به همین دلیل شرایط کار در ترکیه بسیار مناسب اتباع خارجی می باشد. جدا از این موضوع راه اندازی کسب و کار در ترکیه نیز به راحتی امکانپذیر است. شرایط اخذ اقامت و شهروندی ترکیه در دو سال اخیر بسیار آسان شده است.

همچنین این شرایط نسبت به اخذ اقامت در دیگر کشور های اروپایی بسیار آسانتر می باشد. اتباع خارجی با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار در این کشور می توانند اقامت ترکیه را اخذ کنند. بهتر است بدانید با پاسپورت ترکیه می توان به بیش از 100 کشور اروپایی و آمریکایی بدون اخذ ویزا سفر نمود. همچنین شهروندان این کشور می توانند به راحتی به بسیاری از کشور های اروپایی مهاجرت نمایند. این امر سبب شده است ایرانیان زیادی ترکیه را به عنوان اولین مقصد مهاجرت خود انتخاب نمایند. برای اخذ اقامت این کشور به غیر از خرید ملک در ترکیه روش های سرمایه گذاری دیگری نیز وجود دارد که در مقالات گذشته مفصلا به آنها پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید:
آخرین قوانین اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه در سال 2019 و دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری کشور های ثروتمند در ترکیه

همانطور که در بالا گفته شد جذب سرمایه خارجی در ترکیه هر روز بیشتر از قبل می شود. شاید با خود بگویید، تمامی سرمایه های خارجی جذب شده در ترکیه از کشور های همسایه این کشور باشد. کشور هایی که خود اقتصاد قوی ندارند و مردم و تجار آنها مجبور هستند در کشور های دیگر سرمایه گذاری کنند. باید گفت اغلب سرمایه گذاران خارجی در ترکیه از کشور هایی با اقتصاد قوی تر از این کشور هستند.

چرا که کشور های پیشرفته دیگر پتانسیلی برای سرمایه گذاری ندارند. به همین دلیل سرمایه گذاران آنها مجبور هستند کشور های در حال پیشرفت را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند. رشد 4/7 درصدی اقتصاد ترکیه در بازه ای کمتر از یکسال سبب شده بسیاری از دولتمردان اروپا و امریکا و همچنین کشور های قدرتمند آسیایی برای سرمایه گذاری در ترکیه تمایل پیدا کنند. بررسی های انجام گرفته توسط کارشناسان اروپایی حاوی این است که سرمایه گذاری در ترکیه سودآوری بالایی به همراه دارد.

IIF موسسه بین المللی تامین مالی اعلام نمود کشور ترکیه از آغاز سال 2019 میلادی در جذب سرمایه خارجی بسیار عالی عمل نموده است و توانسته است در میان کشور های دیگر به صدر جدول برسد.

سرمایه گذاری چین در ترکیه

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه در سال 2018 به 13200 دلار در سال افزایش یافته است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه به طور میانگین 12634.88 دلار در سال میلادی از سال 2003 تا 2018 به طور میانگین سالانه به ازای 22046 دلار در سال 2007 و در سال 2003 به میزان 1800 دلار رسیده است.

تاثیر سرمایه گذاری چین در حوزه خرید ملک در ترکیه

همانطور که می دانید کشور چین یک اقتصاد قدرتمند در کل جهان است. موقعیت اقتصادی چین به نحوی است که بسیاری از کشور های قدرتمند خواستار سرمایه گذاری چینی ها در کشورشان هستند. به زبان ساده تر و عامیانه می توان گفت درصد بالایی از کشور ها، محتاج به سرمایه گذاری چینی ها هستند.

بر اساس بررسی های انجام گرفته دولت و سرمایه گذاران چین، کشور هایی را هدف خود قرار می دهند که سودآوری بالایی داشته باشند. به بیانی دیگر در هر کشوری سرمایه گذاری نمی کنند.

در سال های اخیر ترکیه پذیرای سرمایه گذاران چینی نیز بوده است. در سال 2000 میلادی که اقتصاد ترکیه به قدرتمندی امروز نبود، حجم سرمایه گذاری چینی ها در ترکیه تنها به 1 میلیارد دلار می رسید. اما در سال های اخیر با افزایش روابط تجاری دو کشور این مبلغ به بیش از 30 میلیارد دلار رسیده است.

تاثیر سرمایه گذاری چین در حوزه خرید ملک در ترکیه

این دو کشور تصمیم دارند روابط تجاری خود را گسترده تر کنند. اقتصاد بسیاری از کشور ها درگیر تصمیمات دولتمردان امریکایی می باشد. اما کشور هایی مانند ترکیه و چین تصمیم دارند تا با راهکارهایی اقتصاد خود را از امریکا مستقل کنند. به طوری که شرایط اقتصادی شان به نحوی قوی شود که با هر تصمیم امریکا و رخ داد اتفاقات مختلف در منطقه، دچار تنزل نشود.

بر اساس مذاکرات انجام گرفته میان ترکیه و چین در آینده ای نزدیک روابط تجاری دو کشور با پول های ملی آنها انجام خواهد گرفت. به این ترتیب نوسانات قیمت دلار تاثیری بر حجم روابط آنها نخواهد داشت.

همچنین بر اساس توافقات انجام شده، اصلاحاتی در زیر ساخت بانک های ترکیه به وجود خواهد آمد تا در راستای آن، گردشگران و سرمایه گذاران چینی بتوانند در ترکیه با پول ملی خود یعنی یوان به خرید و فروش بپردازند.

بر اساس گفته رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، در سال جدید میلادی تدابیری صورت می گیرد تا در راستای آن پرواز مستقیم از چین به ترکیه صورت گیرد. این پرواز توسط شرکت هواپیمایی چاینا ساترن انجام می شود. به این ترتیب بیش از 500 هزار توریست و گردشگر چینی به ترکیه سفر خواهند کرد. اگر تنها یک درصد از این افراد به فکر سرمایه گذاری در ترکیه باشند، می توان پیش بینی نمود تعداد مهاجران و سرمایه گذاران چینی در ترکیه به چندین برابر خود برسد. همچنین پیش بینی شده است تا سال 2023 بیش از 1 میلیون گردشگر چینی به ترکیه سفر کنند.

درصد بالایی از سرمایه گذاری چین در ترکیه در انرژی، گردشگری و حمل و نقل بوده است. در ماه گذشته ترکیه با چین بر سر ساخت سه نیروگاه هسته ای خود به توافق رسیده است. همچنین ساخت نیروگاه بادی ترکیه نیز با سرمایه گذاران چینی می باشد. بر اساس مذاکرات انجام شده، در آینده ای نزدیک گسترش شبکه ریلی ترکیه نیز با شرکت های تجاری چینی انجام خواهد گرفت. ترکیه این روز ها به یکی از مهمترین شرکای تجاری چین تبدیل شده است.

این روند رو به رشد سرمایه گذاری در ترکیه سبب شده است بسیاری دیگر از کشورها نیز به فکر سرمایه گذاری در ترکیه باشند.

آینده بازار املاک ترکیه با سرمایه گذاری چینی ها

با توجه به افزایش سرمایه گذاران چینی در ترکیه پیش بینی می شود، این کشور وارد معاملات ملکی ترکیه نیز بشود. چینی ها به خوبی می دانند که سرمایه گذاری در بازار املاک ترکیه بسیار سود آور است. روند خرید و سرمایه گذاری چینی ها بر روی مسکن و مستغلات در ترکیه روند رو به رشدی دارد.

این اتفاق سبب می شود که قیمت مسکن در ترکیه دچار تغییراتی بشود. این تغییرات بدون شک مثبت خواهد بود. وقتی اقتصاد این کشور به حد کافی غنی شود دولتمردان شرایط سرمایه گذاری را دشوار می کنند. پس بهتر است قبل از این اتفاق هر گونه سرمایه گذاری که می خواهید در ترکیه انجام دهید. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی این کشور می باشد. بدون شک در آینده ای نزدیک زندگی و سرمایه گذاری در ترکیه به آرزویی دست نیافتنی تبدیل می شود.

در این راستا شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز تماس حاصل نمایید. با توجه به افزایش خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه توسط ایرانیان عزیز، کارشناسان ما به خوبی از علایق و اهداف شما با خبر هستند و می توانند شما را در این راه به بهترین شکل یاری نمایند.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .