بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی و خریداران ملک در ترکیه اجباری شد

خریداران ملک در ترکیه

در روز های گذشته سوالات و تماس های زیادی در ارتباط با آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک در زمان خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه دریافت کرده ایم لذا در این مقاله و مقاله های بعدی سعی شده است تا در ارتباط با این الزام بیشتر صحبت شود. همانطور که گفته شد یکی از مهمترین قوانین در ارتباط با خریداران ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی به تازگی توسط دولت ترکیه تصویب شده است. این قانون مهم هم به نفع دولت ترکیه می باشد و هم به نفع خریداران خارجی. این قانون که فعلا برای اتباع خارجی تنظیم شده است به زودی برای تمامی شهروندان ترکیه نیز ملزم می شود.

خرید ملک در ترکیه از راه های مختلفی امکان پذیر است اما خریدار باید با تمامی قوانین خرید خانه در ترکیه آشنا باشد تا سرمایه خود را از دست ندهد و دچار مشکلات جدی نگردد.

تصویب الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک و مستغلات در ترکیه

اداره کل ثبت املاک ترکیه TKGM از سوی دولت این کشور در فوریه سال جاری بخشنامه جدیدی برای تمامی مراجعه ذیربط صادر نمود. بر اساس این بخشنامه، کلیه معاملات ملکی که یکطرف آنها اتباع خارجی می باشند، ملزم به ارائه گزارش ارزیابی هستند و در این گزارش باید قیمت و ارزش واقعی ملک مورد نظر قید شود. این قانون از تاریخ 4 مارس در سراسر ترکیه به اجرا در آمده است.

اگر در معامله ای این گزارش ارائه نشود چه مشکلاتی به وجود می آید؟ در صورتی که در معاملات خود این گزارش توسط شما و طرف دیگر معامله ارائه نگردد، متحمل جرایم مالیاتی مختلفی می شوید. قبل از امضا و انتقال سند این گزارش حتما باید ارائه شود.

ارائه گزارش ارزیابی به نفع خریداران خارجی است. در سال های اخیر که خرید و فروش ملک در ترکیه افزایش یافته است بسیاری از افراد برای فرار های مالیاتی و همچنین با قصد کلاهبرداری املاک خود را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی به اتباع خارجی می فروشند در این میان برای آنکه مشمول مالیات های سنگین نشوند قیمت توافقی خود را در دفتر ثبت اسناد و تاپو به قیمت کمتری ثبت می کنند در حالی که قیمتی بیشتر از خریدار دریافت کرده اند.

این قبیل مشکلات باعث شده است تا دولت ترکیه قوانین ثبت املاک را تغییر دهد. البته این مشکلات فقط برای اتباع خارجی رخ نمی دهد بلکه تمام شهروندان ترکیه نیز در خرید و فروش املاک دچار این قبیل اتفاقات می شوند.

با تنظیم این قانون، قبل از آنکه فروشنده از خریدار مبلغی دریافت کند، ملک توسط کارشناسان انجمن بازار سرمایه گذاری SPK ارزش گذاری می شود، آنها قیمت واقعی ملک را تعیین می کنند. بدین ترتیب فروشنده نمی تواند قیمت بیشتری را از خریدار دریافت و ثبت کند. همچنین مجبور است مالیات معامله خود را به صورت واقعی پرداخت نماید.

این قانون از مدت ها قبل از تصویب مورد بررسی قرار گرفته بود به همین دلیل دولت ترکیه در ابتدای سال 2019 میلادی اداره ارزیابی املاک و مستغلات Taşınmaz Değerleme Daire Başkanlığı را تاسیس کرد. این اداره به وزارت محیط زیست و شهرسازی کشور ترکیه وابسته است و شعب و کارشناسان آن در ادارات ثبت سند و تاپو مستقر هستند.

بر این اساس تمامی شرکت ها و موسسات فروش املاک در ترکیه موظف به رعایت این قانون هستند و در صورت عدم رعایت آن مشمول جرایم مختلفی می شوند. بدین ترتیب شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز نیز با چند شرکت بازرسی و کارشناسی املاک و مستغلات که همگی دارای مجوز رسمی هستند، همکاری خود را آغاز نموده است. این شرکت ها همگی دارای لیسانس SPK می باشند و در سراسر شهر های ترکیه از قبیل استانبول ، ازمیر، آنکارا، بورسا، ترابزون، آنتالیا، آنالیا و … مستقر هستند.

شرکت برنا هومز، املاکی که می خواهید در ترکیه خریداری کنید را دقیقا ارزیابی نموده و به شما گزارش کاملی از وضعیت ملک ارایه می دهد. با توجه به این قانون دولت ترکیه ارائه گزارش کارشناسی و بازرسی ملک در ترکیه را برای سرمایه گذاران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه و خرید ملک در شهرهای ازمیر، آنکارا، بورسا ، ترابزون، آنتالیا، آنالیا، و … دارند اجباری نموده و بدون ارائه گزارش بازرسی و کارشناسی ملک، اقامت و یا اخذ شهروندی ترکیه را ممنوع می نماید.

لذا خریداران و سرمایه گذاران ایرانی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند می توانند به شرکت سرمایه گذاری برنا هومز مراجعه نمایند تا تمامی مراحل خرید ملک آنها در شهر های ترکیه به صورت قانونی انجام شود.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک برای خریداران ملک در ترکیه

الزام ارائه این گزارش به چه دلیل است؟

همانطور که در بالا و در مقاله قبلی گفته شد، املاک در ترکیه به ارزش واقعی فروخته نمی شوند و این مورد باعث شده قیمت گذاری خانه ها در تمامی شهر های ترکیه به درستی انجام نشود. در این بین اتباع خارجی به دلایل مختلف مجبور هستند قیمت بیشتری پرداخت کنند. دولت ترکیه با تصویب این قانون حامی حقوق اتباع خارجی است. بر اساس آمار های منتشر شده از زمان اجرای این قانون، اعتماد و اطمینان خریداران خارجی نسبت به دولت و کشور ترکیه چندین برابر شده است و خریداران از خرید خود رضایت کامل دارند.

در گزارش ارزیابی چه مواردی عنوان می شود؟

  • در گزارش ارزیابی ابتدا باید تمامی اطلاعات مربوط به تاپو(سند) ذکر شود. اطلاعاتی از قبیل محل ملک، آدرس ملک، اطلاعات هویتی مالک، متراژ و …
  • برای ارزیابی ارزش ملک کارشناسان به نقشه و مختصات جغرافیایی ملک نیاز دارند این نقشه بهتر است از نقشه گوگل تهیه شود.
  • ممکن است مالک قبلی خانه را با وام خریداری کرده باشد یا اینکه مالیات و عوارض آن را پرداخت نکرده باشد این قبیل بدهی ها باید بررسی و در گزارش عنوان شود.
  • قاعدتا کارشناس باید ملک را قیمت گذاری کند و در گزارش ارزیابی عنوان نماید.
  • بعد از تمامی موارد بالا به تاییدیه اداره TKGM نیاز است.

برای املاک و پروژه های در حال ساخت ارزش گذاری ملک چگونه انجام می شود؟

از آنجایی که خانه های در حال ساخت تکمیل نشده اند، قیمت واقعی آنها مشخص نیست پس کارشناس مبنای ارزش گذاری را بر اساس قیمت تکمیل شده ملک قرار می دهد. یعنی قیمت آن را بر اساس فاکتور های مختلف پیش بینی می کند.

قیمت گذاری و ارزش گذاری املاک در ترکیه بر چه مبنایی است؟

کارشناسان ارزیابی مبنای قیمت گذاری را بر اساس فاکتور های مشخص تعیین می کنند این فاکتور ها به شرح زیر می باشند:

  • هزینه ساخت ملک: کارشناس قیمت ملک را بر اساس قیمت مصالح و ساز های به کار رفته در آن تعیین می کند.
  • مقایسه ملک: بر این اساس، کارشناس ارزش ملک را بر اساس قیمت واحد ها و املاک مشابه ملک مورد تعیین می کند.
  • درآمد خانه: کارشناس در این فاکتور درآمد خالص حاصل از ملک را بررسی و بر اساس آن قیمت گذاری می کند.

برای این بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه چه مبلغی باید پرداخت کرد؟

هزینه مربوط به این گزارش 2 هزار لیر می باشد، که باید به اداره ارزیابی املاک و مستغلات پرداخت نمود. این هزینه باید توسط خریدار پرداخت شود.

قیمت ملک در آخر بر چه مبنایی تعیین می شود؟

در آخر خریدار باید همان مبلغی که در گزارش ارزیابی تعیین شده است را به فروشنده پرداخت نماید.

آیا گزارش ارزیابی مدت دار است؟

بله این گزارش دارای اعتبار محدود می باشد. از تاریخ صدور تا 3 ماه قابل استفاده است. در این مدت اگر تغییراتی در ارزش ملک تاثیر بگذارد، بازرسی و کارشناسی ملک دوباره باید انجام شود.

با توجه به گفته های بالا برای آنکه در هنگام خرید ملک در ترکیه و تمامی شهر های استانبول، ازمیر، آنتالیا، آنالیا و … با مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از هر چیز و طی هر مرحله از خرید خانه در ترکیه با کارشناس ارزش گذاری ملک شرکت برنا همز که عضو رسمی SPK سازمان رسمی بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه Gayrimenkul Değerleme Türk می باشد، تماس بگیرید.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .