انواع کارت اقامت ترکیه کدامند؟

انواع کارت اقامت ترکیه

انواع کارت اقامت ترکیه :اقامت در ترکیه راه های مختلفی دارد. هر کدام از این روش ها ویژگی هایی دارند. در این مقاله انواع اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت در ترکیه را بررسی می کنیم. این اقامت ها با توجه به نوع و نیاز فرد اعطا می شود و هر کدام مدت اعتبار خود را دارند. در ادامه به بررسی انواع کارت اقامت ترکیه می پردازیم.

اخذ شهروندی ترکیه چگونه است؟ بیشتربخوانید

دریافت کارت های اقامتی در ترکیه چه مزایایی دارد؟

ابتدا باید یک شماره کیملیک دریافت کنید. تا بتوانید تمام کارهای اداری را دنبال کنید. با کارت اقامت ترکیه کیملیک می توانید ماشین بخرید، در مدرسه یا دانشگاه ثبت نام کنید، در دوره های آموزشی ثبت نام کنید و به صورت رایگان از مرکز درمانی استفاده نمایید. بنابراین برای زندگی با خیال راحت باید کارت کیملیک تهیه کرد. با این کارت به کلیه خدمات دولتی، آموزشی و پزشکی در ترکیه دسترسی خواهید داشت.

انواع کارت اقامت ترکیه
انواع کارت اقامت ترکیه

انواع مختلف کارت اقامت در ترکیه

در حال حاضر ترکیه به طور کلی پنج نوع کارت اقامت صادر می کند.

  • کارت صورتی
  • کارت دانشجویی
  • کارت آبی
  • کارت فیروزه ای
  • کارت پناهندگی

کارت صورتی

رایج ترین کارت اقامت در ترکیه، کارت صورتی  (Pembe Kimlik) است. این نوع کارت که به Kimlik Tourist معروف است، امکان اقامت کوتاه مدت تا یک سال را فراهم می کند. این کارت با خرید یا اجاره ملک به فرد داده می شود.

کارت دانشجویی

همانطور که از نامش پیداست کارتی است که برای دانشجویان صادر می شود. کارت کیملیک دانشجویی  (Öğrenci Kimliği) بسته به تعداد سال های تحصیل دانشجو ابتدا برای راحتی برای دانشجویان صادر می شود. به طور ساده تر برای مقطع کارشناسی مثلاً اگر مدت تحصیل 4 سال تخمین زده شود، 4 سال کیملیک صادر می شود.

توجه: اگر نمرات شما ضعیف باشد، مشمول مشروط هستید، یا زیاد در محل دانشگاه غیبت کنید، دانشگاه فورا به اداره مهاجرت اطلاع می دهد و ممکن است وضعیت اقامت شما باطل شود. همچنین این نوع اقامت تحت پوشش قوی ترین بیمه درمانی ترکیه است.

کارت آبی

این نوع کارت که به آن کارت چالشماایزین نیز می گویند برای افراد شاغل در ترکیه صادر می شود. این نوع کارت علاوه بر بیمه عالی، گزینه های بسیار خوبی نیز دارد. این گزینه ها به این صورت است که تمدید این نوع کارت اقامت به مدت 5 سال منجر به پاسپورت ترکیه می شود. لطفا توجه داشته باشید که این کارت باید سالانه تمدید شود و این کار از طریق کارفرمای شما انجام می شود.

در اینجابخوانید: هزینه اقامت یکساله ترکیه چقدر است؟

کارت فیروزه ای

این جدیدترین کارت نوع اقامت است. این کارت به مقام های باشگاهی یا نخبگان اعطا می شود. البته مانند کارت توریستی مراحل دریافت آن با ثبت نام ختم نمی شود و از طرف شرکت یا باشگاه خود برای دریافت کارت ترکواز اقدام کنید. این کارت علاوه بر بیمه قوی شامل پاسپورت ترکیه بعد از 3 سال می باشد.

انواع کارت اقامت ترکیه
انواع کارت اقامت ترکیه

کارت پناهنده

Mülteci Kimliği کارت پناهندگی برای افرادی است که به هر دلیلی از کشور خود فرار کرده و به ترکیه پناهنده شده اند. با این نوع کارت نمی توان تحصیل یا به کارت چالشماایزین تبدیل کرد. کسانی که این کارت را دارند می توانند در نهایت در ترکیه اقامت کنند و از راه دیگری به کشور دیگری بروند.

تمدید کارت کیملیک ترکیه

کارت های کیملیک ترکیه معمولا یک سال اعتبار دارند. اگر کارت Kymlik شما رو به اتمام است، باید کارت Kymlik خود را قبل از انقضا آن تمدید کنید. توجه داشته باشید که به طور کلی نمی توانید با همان روش اولیه برای تمدید کارت کیمیلیک ادامه دهید. به عنوان مثال اگر در ترکیه خانه ای اجاره می کنید و کیملیک دریافت می کنید، نمی توانید اجاره خود را تمدید کنید و کارت اقامت خود را تمدید کنید، از این رو باید از طریق دیگری اقامت ترکیه را دریافت کنید.

با مراحل خرید ملک در ترکیه در این قسمت بیشتر آشاشوید

سخن آخر

در پایان توجه داشته باشید که دریافت کارت اقامت ترکیه با دریافت پاسپورت این کشور یکسان نیست. بنابراین اگر مهاجری بخواهد به عنوان شهروند ترکیه شناخته شود، می تواند با سرمایه گذاری حداقل 250000 دلار در ملک با خرید ملک در ترکیه، طی 2 تا 3 ماه پاسپورت دریافت کند. به همین دلیل باید از تفاوت پاسپورت ترکیه و کارت اقامت ترکیه آگاه باشید. در این صورت مهاجران و متقاضیان ورود به ترکیه می توانند با دید باز وارد ترکیه شده و اهداف خود را در این کشور دنبال کنند.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .