آیا سرمایه گذاری در ترکیه بهترین انتخاب برای ایرانیان است

ترکیه کشوری با حدودا 80 میلیون نفر جمعیت در شمال غربی ایران واقع شده است. سالانه افراد زیادی از ایران به این کشور پهناور سفر می کنند و به یقین می توان گفت اغلب توریست های این کشور ایرانی هستند. شرایط اقتصادی ترکیه در سال های اخیر تحولات زیادی داشته است این تحولات در برخی از سال ها ضعیف بوده و در برخی از سال ها پیشرفت چشم گیری داشته است. اما در دو سال گذشته اصلاحات انجام شده اقتصاد ترکیه را بسیار قوی کرده است و این امر سبب شده افراد خارجی ترکیه را بر حسب موقعیت جغرافیایی که دارد برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

آمار سرمایه گذاران و اتباع ایرانی در ترکیه

در سال میلادی گذشته ایرانیان زیادی این کشور را به دلایل زیر برای زندگی و سرمایه گذاری انتخاب کرده اند :

 • همسایگی ایران و ترکیه ( به سبب نزدیکی و رفت و آمد آسان و کم هزینه از ترکیه به ایران و بلا عکس)
 • موقعیت جغرافیایی ترکیه ( بخشی از ترکیه در آسیا و بخشی دیگر در اروپا است)
 • تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاران خارجی
 • شباهت فرهنگ مردم ترکیه با مردم ایران
 • اقتصاد قوی تر ترکیه از ایران و شرایط بهتر زندگی در ترکیه نسبت به ایران
 • قوانین آسان برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه
 • مهاجرت و سفر آسان به کشور های اروپایی بعد از حداقل 3 سال زندگی در ترکیه

قوانین دولت ترکیه برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه، در گذشته بسیار دشوار بود. به عنوان مثال؛ برای سرمایه گذاری باید حتما یکی از شرکاء یکی از اتباع ترکیه ای می بود. اما در سال های اخیر قوانین سرمایه گذاری به کلی تغییر یافت و این تغییر سبب رشد اقتصاد ترکیه با کمک سرمایه گذاران خارجی شده است. در این بین سرمایه گذاران ایرانی نیز فرصت را غنیمت شمرده اند به طوری که شرکت هایی که با سرمایه ایرانیان در ترکیه فعالیت می کنند بیش از 3500 شرکت هستند و پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک این رقم به دو برابر برسد. همچنین میزان سرمایه گذاری در این کشور از سال 2002 میلادی تا سال 2018 میلادی بیش از 100 میلیون دلار بوده است. این ارقام و افزایش روز افزون آنها نشان دهنده این است که ترکیه مقصدی عالی برای سرمایه گذاران ایرانی است. افزایش سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه به این علت است که با تاسیس شرکت در این کشور، تجار می توانند کالا ها و خدمات خود را آسان تر و بدون قرار گرفتن در تحریم ها به واسطه کشور ترکیه به کشور های اروپایی وارد کنند.

بر اساس آمار ها و جستجو های انجام گرفته در گوگل اغلب ایرانیان به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند. زیرا این کار نسبت به سرمایه گذاری های دیگر برای ایرانیان به صرفه تر می باشد. بر اساس آخرین قوانین مصوب در ترکیه برای اخذ اقامت و شهروندی قیمت ملک خریداری شده باید حداقل 250000 لیر باشد.

همانطور که گفته شد ترکیه بر حسب همسایگی با ایران و اشتراکاتی که در زمینه فرهنگی و دینی با مردم ایران دارد، یکی از گزینه های اصلی برای مهاجرت ایرانیان است. این امر حتی در تعداد کنسولگری های ایران و ترکیه مشاهده می شود. ایران علاوه بر اینکه در آنکارا دارای سفارت است در شهر های استانبول، ارزروم و ترابوزان کنسولگری دارد. همچنین ترکیه در تهران دارای سفارت و در شهر های تبریز و ارومیه دارای کنسولگری است.

کشور ترکیه بعد از انگلستان دومین مقصد برای مهاجرت ایرانیان می باشد. در بین همه مهاجران و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه ، ایران مقام اول را دارد. تا قبل از سال 2006 میلادی اغلب مهاجران ایرانی با هدف تحصیل به ترکیه مهاجرت می کردند. اما از سال های اخیر اغلب ایرانیان برای دریافت مجوز اقامت و شهروندی ترکیه به این کشور سفر می کنند. شهر های استانبول و آنکارا مقصد اغلب مهاجران ایرانی می باشد.

بر اساس آمار های منتشر شده تا اواخر سال 2010 میلادی بالغ بر 530 هزار نفر ایرانی در شهر های مختلف ترکیه سکونت داشتند و به یقین می توان گفت این رقم در سال های اخیر به بیش از 2 برابر رسیده است.

خرید خانه در ترکیه و سرمایه گذاری

بسیاری از افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند دغدغه خرید یا اجاره منزل مسکونی را دارند. بر اساس قوانین وضع شده در ترکیه، اتباع خارجی با خرید ملک در این کشور می توانند اقامت ترکیه را اخذ کنند. بدین ترتیب با خرید خانه در یکی از شهر های ترکیه می توان اقامت موقت در این کشور را اخذ کرد. از سال 2014 میلادی اتباع خارجی با خرید ملک در ترکیه می توانند به مدت 1 سال به صورت موقت اقامت این کشور را اخذ کنند. بعد از اتمام یک سال، مالک می تواند مدت اقامت خود را به مدت یک سال تمدید کند.

اغلب ایرانیان در این مدت موقت به کسب و کار می پردازند و شرکت تاسیس می کنند بدین ترتیب پروسه اقامت دائمی را سریع تر طی می کنند. البته با اقامت موقت به مدت 5 سال می توان برای درخواست اقامت دائم اقدام نمود.

ضرورت خرید ملک در کشور ترکیه برای ایرانیان

از سال های قبل صحبت هایی مبنی بر پیوستن ترکیه به جمع کشور های اتحادیه اروپا (European Union) شنیده می شود. این خبر برای بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت به اروپا را داشتند خوشایند بود. همچنین همانطور که گفته شد دولت ترکیه در سال قبل قوانین جدیدی را مبنی بر اخذ اقامت و شهروندی وضع نمود.

قوانین وضع شده اغلب بر مبنای سرمایه گذاری در ترکیه می باشد. یکی از موارد آن مربوط به خرید ملک در این کشور است. با سرمایه حداقل 250000 لیر می توان در یکی از شهر های ترکیه خانه خرید و مجوز اقامت موقت در این کشور را اخذ کرد. در صورتی که قوانین دیگر مبالغ بیشتری را شامل می گردد. با خرید خانه در ترکیه علاوه بر اینکه می توان یک منزل مسکونی داشت، می توان آن را به یک دفتر کار تبدیل نمود و بدین ترتیب سریع تر برای شهروندی ترکیه اقدام کرد.

بر اساس گزارشات منتشر شده در مرکز آمار ترکیه ، خرید خانه در این کشور 3 برابر شده است و از این آمار بیش از 900 واحد مسکونی در شهر های مختلف متعلق به ایرانیان است این رقم در سال گذشته بسیار کم بود. همچنین علاوه بر افزایش تقاضای مردم ایران برای خرید منزل مسکونی در ترکیه، ثبت شرکت و انتقال کسب و کار توسط سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه نیز رشد چشم گیری داشته است.

واضح است بعد از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، قیمت مسکن در این کشور گران تر از قبل می شود و شما می توانید در این زمان ملک خود را به فروش برسانید و سود زیادی را بدست بیاورید همچنین شرایط اخذ اقامت و شهروندی تغییر می یاید. از مهمترین مزایای خرید خانه در ترکیه به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • اجازه اقامت و شهروندی برای مالک به همراه خانواده
 • فروش و نقل و انتقال و اجاره ملک بعد از اخذ اقامت دائم
 • سفر به 102 کشور بدون ویزا بعد از اخذ اقامت
 • ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار

املاک برنا در سال های اخیر توانسته است بسیاری از ایرانیان را در شهر های مختلف ترکیه صاحب منزل کند. شما نیز اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید می توانید با مشاوران ما در املاک برنا تماس حاصل نمایید تا شما را در امر اخذ اقامت و شهروندی و خرید ملک در ترکیه هدایت کنند. در سال های گذشته شرکت های زیادی در ایران که به صورت غیر قانونی دایر شده اند، از مردم با هدف خرید خانه در ترکیه کلاهبرداری کرده اند. لذا لازم است بدانید  کلیه فعالیت های شرکت سرمایه گذاری املاک برنا قانونی می باشد و زیر نظر مراجع ذیصلاح انجام می گیرد.

شرکت سرمایه گذاری املاک برنا همز خدمات خود را فقط برای سرمایه گذاران محترم صاحبان صنایع و افراد حقیقی و حقوقی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه، اخذ اقامت و تابعیت و یا شهروندی ترکیه میباشند ارایه میدهد. افرادی که صرفا نیاز به  اخذ اقامت  داشته و قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک ندارند و یا از روش های غیر قانونی بدنبال اخذ اقامت میباشند پاسخ گو نمی باشد.

برای دانلود فایل مورد نظر لطفا نام و آدرس ایمیل خود را وارد نمایید:

[email-download download_id=”4590″ contact_form_id=”4541″]

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .