اگر میخواهید در مورد نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه و قوانین دقیق آن مطلع شوید این مقاله را حتما بخوانید

نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه

بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی و خریداران ملک در ترکیه اجباری شد. این خبر و خبر های مشابه آن، مهمترین سر تیتر اخبار در رسانه های ترکیه و وب سایت های مهاجرتی در هفته گذشته بودند. از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ ارائه گزارش نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه برای خریداران و سرمایه گذاران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند اجباری شد.

تصویب قانون جدید نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه روز های اخیر

دولت ترکیه از مدت ها قبل در پی تصویب قانونی بود تا بتواند در راستای آن از حقوق سرمایه گذاران و خریداران ملک در ترکیه حمایت کند. بدین ترتیب جهت جلوگیری از فروش ملک با قیمت های بالاتر از ارزش واقعی ملک و جهت شفاف سازی بازار املاک و نیز جلوگیری از فرار مالیاتی فروشنده های املاک و مستغلات در ترکیه، ارائه گزارش بازرسی و ارزش گذاری ملک در ترکیه اجباری شد.

این خبر باعث دلگرمی و آرامش بسیاری از خریداران و سرمایه گذاران ملک در ترکیه خواهد شد. طوری که از روزهای نخست آن سرمایه گذاران و خریداران ملک در ترکیه از کشور های اروپایی و حتی چینی را تشویق کرد که در املاک ترکیه سرمایه گذاری کنند.

با توجه به نمودار خرید ملک در ترکیه افزایش خرید و سرمایه گذاری ملک در شهر های استانبول و ازمیر و حتی بورسا و ترابزون و آنتالیا نیز افزایش چشم گیری داشته است.

در 15 فوریه سال جاری اداره کل ثبت زمین و کاداستر ترکیه بخشنامه این قانون مهم را منتشر نمود و از چهارم مارس شاهد اجرای آن در تمامی شهر های ترکیه بودیم. بدین ترتیب ثبت معاملات ملکی با خریداران خارجی به ارائه گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک مورد نظر، نیاز دارد.

بر اساس این قانون خریدار و فروشنده ملک باید قبل از انتقال سند و پرداخت هزینه های مربوط به خانه گزارشی را به اداره سند و تاپو شهر مربوطه ارائه دهند. این گزارش مربوط به ارزیابی، بازرسی و کارشناسی قیمت واقعی ملک می باشد. این گزارش باید به اداره ارزیابی املاک و مستغلات Taşınmaz Değerleme Daire Başkanlığı ارائه شود. شعب این اداره در تمامی ادارات تاپو شهرهای مختلف ترکیه به تازگی مستقر شده است.

اطلاعات بیشتر در ارتباط با گزارش ارزیابی املاک و مستغلات

هدف اصلی دولت ترکیه از تصویب این قانون جلوگیری از فروش املاک، بیشتر از قیمت واقعی آنها در شهر های مختلف ترکیه می باشد. زیرا اخیرا با افزایش سرمایه گذاران خارجی و متقاضیان خرید ملک در ترکیه، افراد سود جو املاک خود را با قیمت بسیار بیشتر به اتباع خارجی می فروختند، در صورتی که قیمت ثبت شده در اداره تاپو کمتر از مبلغ پرداختی توسط خریدار بود با این کار فروشنده به نحوی از پرداخت مالیات فروش ملک نیز فرار می کرد.

اما با تصویب ارائه گزارش ارزیابی املاک و مستغلات، ملک مورد نظر قبل از فروش توسط کارشناسان مربوطه بازرسی و کارشناسی می شود و در آخر ارزش واقعی مشخص می گردد. در معاملات ملکی در صورتی که خریدار خارجی این گزارش را ارائه نکند برای اخذ اقامت و شهروندی دچار مشکلات متعددی خواهد شد. زیرا معامله او از نظر دولت ترکیه غیر قانونی خواهد بود و همچنین متحمل خسارات و جرایم مختلف می شود.

کارشناسان SPK

گزارش ارزیابی ارائه شده در صورتی معتبر است که از سوی کارشناسان SPK تنظیم شده باشد. SPK: Sermaye Pivasasi Kurulu در ترکیه هیات مدیره بازار سرمایه می باشد. این هیئت مسئول مبادلات سهام، املاک و مستغلات و بانک ها و … در ترکیه هستند. کارشناسان SPK در شرکت های بازرسی و کارشناسی ملک مستقر هستند، این کارشناسان نمی توانند برای موسسات و آژانس های فروش املاک کار کنند. اما می توانند در قالب شرکت با آنها همکاری داشته باشند.

شرکت املاک برنا هومز نیز با چندین شرکت بازرسی و کارشناسی املاک و مستغلات در اغلب شهر های ترکیه در حال همکاری می باشد. از زمان تصویب این قانون و انتشار بخشنامه مربوط به آن املاک برنا هومز همکاری خود را با این شرکت ها آغاز نموده است. این شرکت ها همگی دارای لیسانس SPK هستند. بر این اساس تمامی املاک توسط کارشناسان SPK کارشناسی و بازرسی می شوند. خریداران ملک در ترکیه باید بدانند، بدون ارائه گزارش بازرسی و کارشناسی ملک، اخذ اقامت و یا شهروندی ترکیه ممنوع است.

بیشتر بخوانید:

آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک در زمان خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه

اطلاعات موجود در گزارش ارزیابی املاک مستغلات ترکیه

کارشناس SPK باید در تنظیم گزارش ارزش گذاری ملک اطلاعاتی را ذکر کند این اطلاعات شامل موارد زیر می شود:

  • تمامی اطلاعات موجود در تاپو ملک از قبیل: آدرس ملک، متراژ، موقعیت، مشخصات مالک و …
  • موقعیت ملک بر اساس مختصات جغرافیایی و همچنین ارائه نقشه تهیه شده از گوگل
  • وضعیت بدهی یا عدم بدهی ملک مانند تسویه حساب وام ها، عوارض شهرداری و مالیات و …
  • ارائه قیمت های معادل
  • تاییدیه قیمت ملک
  • تصاویر مربوط به ملک
  • تاییدیه از سوی اداره کل ثبت زمین و کاداستر ترکیه

ملک مورد نظر بر اساس موارد زیر ارزش گذاری می شود:

  • مقایسه با املاک مشابه: کارشناس، ارزش خانه مورد نظر را بر اساس قیمت املاک مشابه تعیین می کند.
  • هزینه نهایی ساخت ملک: قیمت ملک بر اساس قیمت تمامی مصالح و ساز های بکار رفته درآن مورد ارزیابی قرار می گردد.
  • درآمد ملک: هر ملک در ترکیه درآمدی دارد، کارشناس باید در آمد خالص حاصل از ملک را بررسی و بر اساس آن قیمت گذاری کند.

*در ارزش گذاری املاک در حال ساخت و تکمیل نشده نیز، ملاک قیمت گذاری بر اساس ارزش واقعی آن در زمان تکمیل پروژه تعیین می گردد.

هزینه گزارش بازرسی و کارشناسی ملک

خریداران ملک باید توجه کنند هزینه مربوط به گزارش ارزیابی و ارزش گذاری املاک و مستغلات در ترکیه 2 هزار لیر می باشد که این هزینه باید توسط خریدار به کارشناس SPK یا اداره ارزیابی املاک و مستغلات پرداخت شود. پس، از پرداخت مبالغ بیشتر از این هزینه تعیین شده پرهیز نمایید.

توصیه مهم به خریداران و سرمایه گذاران ملک در ترکیه

به تمامی خریداران و سرمایه گذاران ملک در ترکیه  سفارش اکید داریم که قبل از خرید هر گونه ملک و مستغلات در ترکیه دو کار مهم را انجام دهند:

الف) گزارش آنالیز ریسک: این گزارش ارزیابی و ارزش گذاری اولیه ملک قبل از خرید و قبل از اقدام به امضا قرارداد اولیه باید تهیه شود. در این گزارش وضعیت ملک و آپارتمان و جهت های آن دقیقا مشخص می شود. اگر فروشنده ملک ادعا می کند که ملک شما در جهت شمالی غربی است باید جهت آن را از نزدیک رویت کنید در غیر این صورت امکان دارد فروشنده در آینده طبق قراردادی که به امضا شما می رساند جهت آن را، جهت دیگری ذکر کند. در گاهی موارد حتی ممکن است، طبقه آن و نیز متراژ آن را تغییر دهند. برای جلوگیری از آن شما باید بدانید که چیزی که به شما نشان می دهند واقعیت و وجود خارجی دارد.

همچنین برای اطمینان بیشتر لازم است وضعیت ملک و پروژه و زمین آن از مراجع مربوطه مانند شهرداری ها و ادارات تابعه محیط زیست و مسکن و شهر سازی بررسی شود و در گزارش اولیه آنالیز ریسک انجام شده عنوان گردد.

ب) گزارش کامل ارزیابی و کارشناسی ملک: این گزارش که به منظور ارائه به ادارات تابعه و در زمان ثبت سند رسمی انجام می شود، از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ اجباری شده است.

در این گزارش به صورت کامل وضعیت ملک سند و تمامی مسائل مربوط به ملک خریداری شده در ترکیه توسط کارشناس رسمی ارزیابی ملک گزارش می گردد. این گزارش برای اخذ شهروندی از الزامات می باشد. همچنین قیمت و ارزش واقعی ملک به لیر و به دلار مشخص شده و قید می گردد.

برای آنکه در آینده اقامت شهروندی شما با مشکلات متعدد رو به رو نشود و اینکه ملک خریداری شده به قیمت واقعی و نیز با ویژگی های که فروشنده ها به شما ارائه می دهند تطبیق داشته باشد باید ملک خود را توسط کارشناسان رسمی سازمان SPK کارشناسی کنید. و گزارش رسمی ارزیابی و کارشناسی آن را داشته باشید.

گروه برنا همز تمامی مراحل گفته شده را برای شما انجام می دهد. تمامی کارشناسان در لیست ارزیابان ملک که توسط اداره گوچ که مسئول ارائه اقامت و شهروندی برای شما می باشد بوده و قابل اعتماد دولت و سازمان های ذیربط می باشند.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .