آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک در زمان خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه

آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک

“آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک و جلوگیری از فروش املاک با قیمت های بالا”
در ماه های اخیر تقاضا برای خرید ملک در ترکیه بسیار بیشتر از قبل شده است. کشور ترکیه این روز ها میزبان بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بخصوص ایرانیان می باشد. اگر شما نیز قصد خرید خانه در ترکیه را دارید بهتر است با نکاتی در ارتباط با قوانین خرید خانه در این کشور از قبل آشنا شوید.

خرید خانه در ترکیه قوانین مختلفی را شامل می شود که در صورت ندانستن آنها ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوید. البته نگران نباشید، مشاوران ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز تمامی مراحل و قوانین خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور را برای متقاضیان خود شرح می دهند. در مقالات این وب سایت نیز سعی شده از ابتدا به تمامی نکات و قوانین پرداخته شود.

یکی از قوانین مهم خرید ملک در ترکیه که به تازگی به تصویب دولت ترکیه رسیده است، الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک و مستغلات در هنگام خرید ملک توسط اتباع خارجی در این کشور می باشد. تصویب این قانون در راستای حمایت از سرمایه گذاران و مهاجران خارجی است و همچنین از بسیاری از کلاهبرداری ها که در این راه انجام می گیرد، جلوگیری می کند.

 • گزارش ارزیابی و بازرسی املاک و مستغلات چیست ؟
 • آیا ارائه آن مهم می باشد؟
 • این گزارش را از چه نهاد و اداره ای باید اخذ نمود و به کجا باید ارائه داد؟
 • آیا ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه مورد نیاز است ؟
 • و… .

پاسخ این سوالات و سوالات مشابه را می توانید در این مقاله مطالعه کنید.

تصویب قوانین جدید در راستای جلوگیری از کلاهبرداری از سرمایه گذاران خارجی

از ابتدای سال 2018 میلادی تا به امروز با توجه به تصویب قوانین جدید در ترکیه میزان سرمایه گذاران، مهاجران و خریداران ملک در ترکیه چندین برابر شده است. این امر باعث شده در حاشیه بازار دلالان و افراد سود جو بتوانند به راحتی از اتباع خارجی کلاهبرداری کنند. حتی در ایران نیز چند شرکت بدون مجوز تاسیس شدند که توانستند بدون حضور در کشور ترکیه از ایرانیان متقاضی خرید ملک در ترکیه کلاهبرداری نمایند که البته اغلب این شرکت ها بسته شده است.

همچنین در ماه های اخیر که تقاضای خرید ملک بیشتر از قبل شده است، بسیاری از دلالان خرید و فروش ملک در ترکیه، املاک موجود در این کشور را با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسانند و متاسفانه ایرانیان زیادی به دلیل نا آگاهی از قوانین خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور و همچنین آشنا نبودن با زبان ترکی و انگلیسی به دام این افراد دچار شده اند.

به همین دلیل است که بار های متذکر شده ایم، قبل از اقدام به خرید خانه و سرمایه گذاری در کشور ترکیه از قوانین مهم با خبر شوید و یا با مشاوران ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز تماس بگیرید.

با توجه به این اتفاقات و شکایات بسیار از سوی اتباع خارجی و همچنین فرار های مالیاتی اتباع ترک، دولت ترکیه قانون جدیدی را تصویب نموده است. بر طبق این قانون از این پس باید ارزش به روز ملک خریداری شده توسط اتباع خارجی، ارزیابی شود و گزارش آن به اداره مربوطه ارائه گردد. در ادامه به بررسی بیشتر این قانون می پردازیم.

آخرین قوانین مربوط به الزام ارائه گزارش ارزیابی و بازرسی املاک

در فوریه سال جاری(2019) اداره کل ثبت املاک ترکیه TKGM بخشنامه ای را صادر نمود که بر اساس آن تمامی معاملات ملکی که توسط افراد خارجی صورت می گیرد از تاریخ 4 مارس نیاز به ارائه گزارش ارزیابی ملک دارد که در این گزارش ارزش واقعی ملک باید ذکر شود. بر این اساس خریداران خارجی قبل از نقل و انتقال سند و تایید آن نیاز به ارائه گزارش ارزیابی دارند.

بر اساس این قانون جدید، از فروش ملک به خریداران خارجی بیشتر از قیمت واقعی آن جلوگیری خواهد شد. این قانون باعث می شود که کلاهبرداری از سرمایه گذاران و خریداران خارجی به حداقل برسد و آنها بتوانند با اطمینان بیشتری در ترکیه ملک خریداری کنند.

طرح جدید ارائه گزارش ارزیابی برای سال 2022 میلادی در حال آماده سازی بود اما بر اساس تقاضای زیاد دولت ترکیه تصمیم گرفت این قانون را به صورت آزمایشی فقط برای فروش ملک به اتباع خارجی در سال 2019 میلادی اجرایی کند. خوشبختانه طرح آزمایشی با استقبال افراد زیادی رو به رو شده است و می توان گفت تا سال 2022 در سراسر کشور ترکیه برای فروش املاک و مستغلات به کلیه شهروندان ترکیه نیز اجرایی می شود.

همچنین بر این اساس در ماه ژانویه سال جاری (2019) اداره ای تحت عنوان “اداره ارزیابی املاک و مستغلات Taşınmaz Değerleme Daire Başkanlığı” تاسیس گردید این اداره زیر نظر اداره کل ثبت زمین و کاداستر ترکیه Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (اداره کل ثبت املاک TKGM) می باشد. این اداره وابسته به وزارت محیط زیست و شهرسازی کشور ترکیه است.

گزارش ارزیابی چیست و چه مواردی در آن باید ذکر شود؟

به منظور ارزیابی ارزش واقعی یک ملک و همچنین اخذ مالیات واقعی از فروشنده در هر شهری باید یک گزارش تهیه شود. گزارش ارزیابی در اغلب کشور ها از جمله ایران نیز تنظیم می گردد و اغلب دارای اطلاعات مشترک هستند. گزارش ارزیابی که در ترکیه تنظیم می گردد حاوی اطلاعات زیر می باشد.

 • همه اطلاعات موجود در تاپو( سند ملک)( نام مالک، آدرس ملک و … )
 • محل دقیق ملک روی نقشه همراه با مختصات جغرافیایی که پیشنهاد می شود از نقشه گوگل تهیه شود.
 • تصاویر مربوط به ملک
 • وضعیت بدهی یا عدم بدهی ملک
 • قیمت های معادل ملک ( قیمت های پیش بینی شده و قیمت املاک مشابه)
 • تاییدیه قیمت از سوی اداره TKGM

آیا برای تهیه این گزارش باید مبلغی پرداخت شود؟

هزینه گزارش ارزیابی توسط کارشناسان مربوطه 2 هزار لیر می باشد که خریدار باید آن را مستقیما به اداره ارزیابی املاک و مستغلات پرداخت کند. لذا خریداران باید دقت داشته باشند که هزینه بیشتری را نپردازند.

آیا ارائه گزارش ارزیابی املاک و مستغلات فقط مختص به املاک آماده است؟ و یا برای املاک در حال ساخت هم باید این گزارش ارائه شود؟

گزارش ارزیابی مربوط به تمامی املاک و مستغلات است و فرقی ندارد که ملک آماده یا در حال ساخت باشد. برای ارزیابی قیمت خانه های در حال ساخت، ارزش خانه در زمان تکمیل آن را تخمین می زنند بدین ترتیب قیمت پیش بینی شده در سند نیز ذکر می گردد.

مدت اعتبار گزارش ارزیابی تا چه زمانی می باشد؟

گزارش ارزیابی هر ملک از تاریخ صدور به مدت 3 ماه قابل اعتبار خواهد بود. اما اگر در مدت سه ماه تغییرات چشم گیری قیمت ملک را تحت تاثیر قرار دهد، گزارش ارزیابی دیگر معتبر نیست و باید دوباره تنظیم شود.

آیا قیمتی که در گزارش ارزیابی ذکر می شود همان قیمت فروش ملک خواهد بود؟

قیمت فروش ملک نباید از قیمتی که در گزارش ارزیابی ذکر شده کمتر باشد همچنین نباید از آن بیشتر باشد به معنایی دیگر قیمت ملک باید همان مبلغی باشد که در گزارش ارزیابی قید شده است.

گزارش ارزیابی توسط چه کسی تهیه می شود؟

گزارش های ارزیابی توسط کارشناسان انجمن بازار سرمایه گذاری (SPK) ارائه خواهند شد. انجمن بازار سرمایه گذاری مسئولیت مبادلات سهام و بانک ها در ترکیه را بر عهده دارند. این کارشناسان فقط برای انجمن بازار سرمایه گذاری کار می کنند و به آژانس های خرید و فروش املاک وابسته نیستند. شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز نیز از کارشناسان رسمی SPK استفاده می کند.

قیمت واقعی ملک چگونه ارزش گذاری می شود؟

به طور کلی کارشناسان ارزیابی SPK به یکی از سه روش زیر قیمت گذاری را انجام می دهند:

 • مقایسه: در این روش کارشناس مربوطه قیمت چند ملک مشابه ملک مذکور را ارزیابی می کند سپس یک قیمت پیشنهادی تعیین می نماید.
 • هزینه: در این روش کارشناس قیمت خانه را بر اساس قیمت مصالح و سازه های بکار رفته در ملک محاسبه می کند. این قیمت ها بر اساس قیمت روز تعیین می شوند.
 • درآمد: کارشناس درآمد خالص ملک را بررسی و ارزیابی می کند و بر اساس آن قیمت پیشنهادی را می گوید.

گزارش ارزیابی در چه مرحله ای از مراحل خرید ملک باید ارائه شود؟

این گزارش باید قبل از نقل و انتقال سند ارائه شود. قبل از آنکه سند ملک به امضای دو طرف برسد، سیستم اطلاعات اداره TKGM گزارش ارزیابی را دریافت می کند پس از بررسی ها این گزارش به خریدار ارائه می شود و سپس مراحل نقل و انتقال سند و دریافت پول انجام می گیرد. این مرحله معمولا بین 3 الی 6 روز به طول می انجامد.

بدین ترتیب با اجرایی شدن قانون ارائه گزارش ارزیابی بسیاری از مشکلات حل شد. البته به غیر از کلاهبرداری از خریداران خارجی، مشکلات جدی در اخذ مالیات از فروشندگان وجود داشت.

این قانون برای جلوگیری از فرار های مالیاتی که در شهر هایی که نظارت در آنها کم بود بسیار خوب عمل کرده است. اغلب فروشندگان در شهر های کوچک ارزش ملک را کمتر از آنچه بود ثبت می کردند تا بتوانند بدین طریق مالیات کمتری بپردازند اما قیمت بیشتری از خریدار می گرفتند. اما بعد از اجرایی شدن این قانون اگر فروشنده قیمت کمتری را ثبت کند شامل جریمه های مالیاتی می شود.

مورد توجه خریداران ملک در ترکیه: خریداران خارجی اگر سند ملک خریداری شده را با قیمت پایین تری امضا کنند نیز با جریمه مالیاتی سنگین روبه رو خواهند شد.

با این قانون دولت قصد دارد مبالغ دقیق نقل و انتقال املاک را ساماندهی کند، خوشبختانه تمامی مشکلات مالیاتی برای خرید و فروش خانه حل خواهد شد و دولت ترکیه می تواند مالیات دقیق و واقعی را از اتباع خود دریافت کند.
تصویب قانون ارائه گزارش ارزیابی نه تنها برای تجارت ترکیه بسیار مهم است بلکه کلاهبرداری ها از اتباع خارجی را نیز به حداقل می رساند و نقل و انتقالات املاک با قیمت واقعی شفاف تر خواهد شد. بنابراین از این پس سرمایه گذاران خارجی با اطمینان بیشتری در ترکیه سرمایه گذاری خواهند کرد.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .