آخرین قوانین قانون ارث و میراث در ترکیه برای خرید خانه و مستغلات املاک برای شهروندان خارجی

قانون ارث و میراث در ترکیه

قانون ارث و میراث در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی علی الخصوص ایرانیان چگونه می باشد؟ آیا پس از خرید ملک در ترکیه میتوانید املاک و مستغلات خود را به فرزندان و نزدیکان خود واگذار کنید؟ آيا قانون ارث و میراث در ترکیه مانند ایران است؟ اگر دنبال پاسخ این سوال خود هستید مطلب زیر را دنبال کنید .

همانطور که می دانید کشور ترکیه این روز ها به مقصدی مناسب برای مهاجرت اتباع کشور های خارجی تبدیل شده است. در مقالات گذشته دلایل انتخاب ترکیه برای مهاجرت ایرانیان گفته شده است. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما به مقالات قبلی ما مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید:

خرید خانه در ترکیه و اخذ اقامت برای ایرانیان

برای اخذ اقامت و یا شهروندی هر کشوری قوانینی خاص وجود دارد. همانطور شاید بسیاری از شما بدانید دولت ترکیه قوانین اخذ اقامت و شهروندی این کشور را در اواخر سال 2017 تغییر داده است. این تغییرات باعث شده بسیاری از ایرانیان و دیگر کشور های همسایه به ترکیه مهاجرت کنند. شرایط جغرافیایی و اقتصادی ترکیه بهترین موقعیت برای زندگی و سرمایه گذاری اتباع خارجی بخصوص ایرانیان می باشد.

مهاجرت به کشور ترکیه

در سال میلادی گذشته مهاجرت و خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه در مقام دوم قرار گرفت. این امر نشان می دهد انتخاب ترکیه برای مهاجرت ایرانیان انتخاب بسیار مناسبی است، چرا که در آینده ای بسیار نزدیک این کشور به جمع کشور های اتحادیه اروپا می پیوندد در اینصورت اتباع و شهروندان ترکیه بدون ویزا و به راحتی می توانند به این کشور ها سفر کنند البته اکنون نیز افرادی که پاسپورت ترکیه را دارند می توانند به بیش از 100 کشور اروپایی و امریکایی بدون ویزا سفر کنند.

مهاجرت به ترکیه موقعیتی عالی برای ایرانیان است زیرا می توانند با اخذ پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشور های اروپایی و امریکایی بدون ویزا سفر یا مهاجرت کنند.(به دلیل تحریم های مختلف علیه کشور ایران، ایرانیان نمی توانند به راحتی به کشور های اروپایی سفر یا مهاجرت نمایند.)

همانطور که در مقالات گذشته خوانده اید یکی از شرایط اخذ اقامت و یا شهروندی ترکیه سرمایه گذاری و خرید مسکن در این کشور می باشد. با خرید مسکن در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار می توانید پاسپورت این کشور را اخذ نمایید یا با قیمت کمتری اقامت موقت به دست بیاورید.

خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه به راحتی قابل انجام می باشد اما به شرط آنکه با زبان و یا بطور کلی با قوانین این کشور آشنا باشید یا به یک شرکت مطمئن در زمینه خرید ملک مراجعه کنید. شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز می تواند بهترین انتخاب برای افرادی که قصد مهاجرت، سرمایه گذاری و یا خرید خانه در ترکیه را دارند، باشد.

بدون شک خرید خانه در ترکیه نگرانی ها و سوالات مختلفی را به همراه دارد که البته مشاوران ما در املاک برنا هومز می توانند نگرانی های مراجعه کنندگان خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند. یکی از سوالات مهمی که در زمینه خانه در ترکیه وجود دارد قوانین ارث و میراث می باشد.

بسیاری از افراد تمام دارایی خود را با خرید خانه در ترکیه سرمایه گذاری می کنند. این اشخاص نگران این می باشند که بعد از آنها دارایی آنها در ترکیه متعلق به چه کسی می شود آیا خانواده شان وارث اموالشان هستند یا دولت ترکیه ؟

در ادامه سعی شده به این قبیل سوالات مهم پاسخ داده شود تا مردم بتوانند به راحتی و با خیالی آسوده در ترکیه سرمایه گذاری کنند.

قانون ارث و میراث در ترکیه برای شهروندان خارجی

بدون شک خرید ملک در ترکیه یک سرمایه گذاری بزرگ محسوب می شود و این نگرانی بدیهی می باشد که بعد از مرگ این سرمایه و ملک به چه کسی خواهد رسید. قانون ارث و میراث در ایران نیز پیچیده است. به همین دلیل لازم می باشد قبل از هر اقدامی خریدار از اینکه ملکش بعد از وی به چه کسی می رسد، باخبر شود، بدون شک سرمایه گذاران از قوانین جزئی در ارتباط با ارث و میراث در ترکیه بی خبر هستند.

قوانین ارث در کشور ترکیه به صورت اصل عمل متقابل است بدان معنا که قانون ارث و میراث در ترکیه برای یک تبعه خارجی درست مانند قانون ارث برای تبعه ترک در کشور آن شخص خارجی است. بهتر است برای درک بیشتر این منظور یک مثال زده شود.

مثال: اگر یک آلمانی در ترکیه ملک خریداری کند قانون ارث و میراث برای این شخص به نحوی اجرا می شود که قانون ارث در آلمان برای یک فرد ترکیه ای اجرا می گردد. این یعنی عمل متقابل، دولت ترکیه همان رفتار در ارتباط با قوانین ارث را با فرد آلمانی می کند که دولت آلمان در ارتباط با یک فرد ترکیه ای می کند. این قانون برای اتباع تمامی کشور هایی که حق خرید ملک در ترکیه را دارند صدق می کند. قانون ارث برای اتباع خارجی مشابه قانونی است که برای اتباع ترک در کشور آنها می باشد.
قانون ارث و میراث برای اتباع ایرانی در ترکیه: اما قانون اصل عمل متقابل در مورد اتباع ایرانی به شکل دیگری می باشد یا بهتر است بگوییم اجرا نمی شود. بر اساس اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، هیچکدام از اتباع خارجی حق خرید اراضی و مستغلات را در ایران ندارند به جز در مواقعی خاص و برخی از کشور های مشخص شده، که البته مردم ترکیه جز این کشور ها نمی باشند. یعنی اتباع ترک حق خرید ملک در ایران را ندارند.

پس قانون اصل متقابل برای ایرانیان در ترکیه چگونه است؟ قانون ارث و میراث در ترکیه برای اتباع ایرانی همانند قانون برای مردم ترکیه اجرا می گردد.

قانون ارث و میراث برای مردم ترکیه چگونه است؟ قانون ارث و میراث در ترکیه به صورت موروثی است. بر اساس گفته های بالا پس برای اتباع ایرانی در ترکیه قانون ارث نیز به صورت موروثی می باشد.

قوانین ذکر شده فقط در صورتی اجرا می شود که سند یا تاپو ملک به نام خود شخص باشد. با اینکه قانون به صورت موروثی اجرا می شود اما بهتر است برای اطمینان بیشتر وصیت نامه رسمی و قانونی نیز تنظیم شود. وصیت نامه باید در دو نسخه تنظیم شود، یک نسخه در ایران و یک نسخه در ترکیه، برای این کار باید به دفتر اسناد رسمی موجود در دو کشور مراجعه نمود.

مدارک و موارد لازم برای تنظیم وصیت نامه رسمی در مراجعه به دفتر اسناد رسمی در ترکیه:

 • اصل پاسپورت به همراه تصویر و ترجمه به زبان ترکیه
 • تصویر و ترجمه پاسپورت های وراث
 • سه قطعه عکس
 • تاپو ملک به همراه تصویر ( تاپو باید به نام شخص باشد)
 • حضور یک مترجم رسمی
 • ارائه گواهی نامه سلامت روان: این گواهی نامه یک روز معتبر می باشد و باید روز مراجعه به دفتر اسناد رسمی دریافت شود. برای دریافت گواهینامه شخص باید همراه با مترجم رسمی به یک بیمارستان دولتی در ترکیه مراجعه نماید.
 • حضور دو شاهد از شهروندان ترکیه به همراه کارت شناسایی معتبر

بعد از آماده سازی موارد بالا، مسئول مربوطه وصیت نامه را در حضور دو شاهد و مترجم در سه نسخه اصلی تنظیم می کند. این سه نسخه؛ برای شخص مورد نظر، دفتر اسناد رسمی و وزارت نفوس ترکیه می باشد.

برای انتقال اموال وصی مراحل زیر باید طی شود:

 • ارائه مدارک مبنی بر تایید نسبت ژنتیکی با متوفی: این مدارک باید از دادگاه ها یا اداره جمعیت ایران اخذ شود.
 • مراجعه به دادگاه حقوق صلح و طلب حکم وراثت مربوط به اموال غیر منقول در ترکیه
 • مراجعه به اداره ثبت اسناد همراه با مدارک اخذ شده
 • پس بر اساس گفته های بالا هیچ نگرانی در ارتباط با قانون ارث و میراث در ترکیه وجود ندارد و قانون برای اتباع ایرانی به صورت موروثی اجرا می گردد.

چه کسانی اتباع ایرانی محسوب می شوند؟

 • اشخاصی که از پدر ایرانی متولد شده باشند(چه در ایران متولد شده باشند چه در خارج از ایران)
 • کسانی که در ایران متولد شده باشند اما والدین آنها نا معلوم باشد.
 • اشخاصی که از والدین غیر ایرانی در ایران به دنیا آمده باشند اما یکی از والدین آنها متولد ایران باشد.
 • کلیه ساکنین ایران به جز اتباع خارجی که تبعیت خارجی آنها مسلم باشد.

امید است در مقالات این سایت بتوانیم تمامی سوالات متقاضیان مهاجرت به ترکیه را پاسخ دهیم. شما همراهان همچنین اگر قصد سرمایه گذاری یا خرید ملک در ترکیه را دارید می توانید با مشاوران ما در شرکت سرمایه گذاری املاک برنا هومز تماس حاصل نمایید.

Compare listings

Compare
کلیک کنید
1
مشاوره بگیرید
وقت بخیر بنده کارشناس شما هستم میتونیم الان با هم صحبت کنیم لطفا کلید کنید .